cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Žatec očekává příjezd komisařů UNESCO

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony

19.5.2017

Žatec se intenzivně připravuje na příjezd prvních komisařů, kteří budou rozhodovat o zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO. První z nich by měli Žatec navštívit už letos, a to jak tajně, tak oficiálně. Město proto mimo jiné zřídilo tři pracovní skupiny, které se zabývají propagací Žatce i samotné nominace nebo památkovou péčí, řekla starostka Zdeňka Hamousová.

Žatec se intenzivně připravuje na příjezd prvních komisařů, kteří budou rozhodovat o zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO.

 

„V lednu jsme odevzdávali nominační dokumentaci v anglickém jazyce do Paříže. Pracujeme na české verzi nominační dokumentace a teď tedy děláme české korektury. Současně máme rozjetou fázi spolupráce pracovních skupin, které souvisí s tou nominační dokumentací. Na to navazuje infrastruktura, komunikace, technický stav objektů,“ uvedla Hamousová. Žatec se o nominaci uchází s unikátním souborem dochovaných památek souvisejících s pěstováním, zpracováním a obchodováním s chmelem.

První pracovní skupina propaguje město na veletrzích, připravuje webové stránky nebo informuje veřejnost o přínosech, které by zápis do UNESCO pro město měl. Žatec od něho očekává především zvýšení zájmu turistů, oživení historického centra, ale i lepší možnosti získání dotací nebo příchod nových investorů.

Druhá pracovní skupina se zabývá vzděláváním dětí, studentů a učitelů. Třetí se pak zaměřuje přímo na chmelařské objekty a památkovou péčí. „Do této skupiny patří i snaha města zachránit Dreherův pivovar,“ doplnil místostarosta Jaroslav Špička.

Právě kulturní památka Dreherův pivovar patří mezi budovy, kterých se nominace přímo týká. Dále nominace zahrnuje celé území chmelařské historie - městkou památkovou rezervaci a městkou památkovou zónu. Prakticky jde o celé zastavěné území od Komenského aleje až po Žatecký pivovar. „Takový počet budov spojených s chmelem na kilometr čtvereční není nikde jinde na světě,“ řekl již dříve Špička.

Podle starostky už je nyní jasné, že nominační dokumentace v angličtině je po formální stránce v pořádku. Hodnocení žatecké kandidatury v Paříži začne už v letošním roce, definitivně by se o ní mělo rozhodnout na zasedání Výboru světového dědictví UNESCO v létě 2018.

Foto: Shutterstock.com

 

Památkám UNESCO bude věnováno letní vydání časopisu COT.

Pokud vás tento segment cestovního ruchu zajímá a nemáte ještě předplatné našeho měsíčníku, klikněte na obrázek vpravo!