cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Výjezdový cestovní ruch v době koronavirové krize

Zařazeno v
Outgoing
Studenti & Učitelé

8.2.2021

Pandemie covid–19 v loňském roce zasáhla a omezila mnoho sektorů národního hospodářství. Jedním z nejpostiženějších se stal cestovní ruch a s ním spojené služby. Výjezdový cestovní ruch byl v loňském roce výrazně omezen až zastaven. Tato skutečnost zapříčinila výrazný rozvoj domácího cestovního ruchu.

Experti očekávají, že k oživení turismu dojde v letech 2023-2024

 Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízení ve 3. čtvrtletí loňského roku 17,4 milionu nocí, což bylo o 16,8 % méně než ve stejném období roku 2019. V absolutním vyjádření došlo k poklesu o 3,5 milionu nocí. Počet přenocování zahraničních hostů se snížil o 68,5 %. Naopak z pohledu domácích turistů bylo loňské léto úspěšné. Češi strávili v ubytovacích zařízeních o 17,2 % více nocí než v roce 2019. Z těchto statistik je viditelné, že především cizinci chyběli českým ubytovatelům, neuskutečnilo se 2,3 milionu zahraničních návštěv. Tento propad se bohužel plně nepodařilo vykompenzovat zvýšenou domácí návštěvností.

Takzvaným světlem na konci tunelu pro výjezdový cestovní ruch není jen začínající vakcinace široké populace, ale také její stále neutuchající touha po poznání, změně a zážitkách. Majitelka cestovní agentury KR Travel Kateřina Hanzlíková uvádí přes veškeré komplikace a nejistoty dnešní doby až 40% zájem o letní dovolenou v zahraničí oproti stejnému období roku 2019. Cestovní pojišťovny vytvářejí produkt pojištění, který zahrnuje i problematiku cestování v době pandemie covid–19. Pojišťovna ERV zahrnula do své nabídky i pojištění pro případ pozitivního testu na covid-19 těsně před odletem, v tomto případě klient hradí spoluúčast 20 % ze zaplacené ceny. V případě onemocnění během dovolené v cílové destinaci pojišťovna hradí náklady spojené s karanténou a případnou léčbou v nemocnici až do výše 5 mil. Kč. 

Dalším potvrzením, že cestovní ruch se zvládne rychle zotavit z pandemie covid–19, můžou být i realizované rezervace zahraničních turistů v tuzemsku. Marek Roušal, manažer společnosti Prague Apartments Group, provozující hromadná ubytovací zařízení na území Prahy, registroval v polovině ledna rezervace zahraničních turistů na letní sezónu naplňující 1/3 kapacity jejich provozoven. Můžeme věřit, že po zrušení, nebo výrazném omezení restriktivních opatření v celosvětovém měřítku, dojde v krátké době k výraznému oživení cestovního ruchu a ve střednědobém horizontu k návratu na hodnoty před pandemií.

Podle údajů Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) se za období od ledna do října 2020 snížil počet příjezdů v mezinárodním cestovním ruchu o téměř 900 mil. cest a z 1,5 mld. v roce 2019 jich bylo realizováno necelých 500 mil., čímž se celosvětové výkony vrátily do doby před 30 lety, do roku 1990. Experti očekávají, že k oživení turismu dojde v letech 2023-2024, přičemž rychleji se zotaví domácí cestovní ruch.

Foto: Shutterstock.com 

Ing. Václav FišerVysoká škola hotelová v Praze
odborný asistent katedry cestovního ruchu
[javascript protected email address]