cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Vážení čtenáři,

09/2007

doufám, že se mnou budete souhlasit, když vyslovím přesvědčení, že jedním z úkolů cestovního ruchu je budovat mosty. Tedy mosty mezi lidmi a jejich kulturami. Vždyť právě díky cestování se lidé mohou vzájemně poznat a pochopit mnohem lépe než prostřednictvím sebelepšího cestopisu či reportáže. To, jak takové mosty spojují lidi různého vyznání, barvy pleti, hodnotových žebříčků či jazyků, mne vždy fascinovalo. A vždy mne mrzelo, pokud byl nějaký takový pracně vybudovaný most zbořen.

Zatím byla řeč o mostech pomyslných. Uplynulé týdny však byly bohaté na události spojené s mosty skutečnými. Do kategorie tragických patří nedávná zřícení mostů v americkém Minneapolis a v čínských provinciích Kuang-tung a Chu-nan, při kterých přišly o život desítky lidí. Posledně zmiňovaný most měl být otevřen na konci srpna a měl se stát turistickou atrakcí. S cestovním ruchem však souvisejí i další, naštěstí už veselejší události týkající se mostů. V italských Benátkách by měl po sedmdesáti letech vyrůst první moderní most přes Canal Grande. Tento fakt rozdělil Benátčany na dva tábory – jedni stavbu vítají a slibují si od ní příliv dalších bohatých turistů do města, druzí naopak poukazují na to, že moderní stavba poškodí genius loci města a některé turisty odradí od návštěvy. Podobné dilema řeší také v německých Drážďanech. Tam se již delší dobu přou o to, zda most přes Labe, který by měl odvést část dopravy z přetíženého centra, poškodí panorama městské údolní krajiny natolik, že bude město skutečně vyškrtnuto ze seznamu UNESCO. Co by to znamenalo pro cestovní ruch, je zřejmé. Své slovo (či spíše ultrazvukové signály) do rozepře vnesli i chránění netopýři, kvůli kterým byla stavba mostu pozastavena.

Mosty byly v centru pozornosti také u nás. A hlavně ten nejslavnější, totiž Karlův. V červnu bylo na Křižovnickém náměstí v Praze otevřeno Muzeum Karlova mostu, které mapuje velmi zajímavou historii této památky. Most sám pak velkolepě oslavil 650. výročí svého založení a pár dní nato se oddal dlouhotrvající nákladné rekonstrukci. Turisté ale o svoji památku nepřijdou, tedy prý ani Praha o turisty. Magistrát chce z rekonstrukčních prací udělat lákadlo pro zvědavce, kteří budou moci přes průhledné zábrany nahlédnout do „útrob“ mostu a poodhalit tak jeho tajemství.

S mosty ale souvisí také nedávný krach cestovních kanceláří I’m Travelling a DETUR. Jak? Jednoduše – všichni, kteří mají u těchto subjektů nějaké pohledávky, mohou jen doufat, že jejich majitel nezmizí kamsi za kopečky a, jak už to u nás v podobných případech bývá, nespálí za sebou mosty,...

Petr Manuel Ulrych
[javascript protected email address]

P.S. Málem bych zapomněl – před pár dny spatřilo světlo světa zimní vydání časopisu Měždunarodnyje Mosty. Časopisu, který je nejen svým názvem vaším mostem na perspektivní ruskojazyčné trhy.