cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

V Praze dnes začal rekordní kongres ICCA

Zařazeno v
HORECA & MICE

12.11.2017

Kongres dnes svými proslovy oficiálně zahájili Nina Fresyen-Pretorius, Sanjiv Suri a Adriana Krnáčová

Kongresové centrum hostí 56. kongres ICCA

Účastníkům zahrála skupina The Tap Tap. Sklidila "standing ovation"

Svým uměním účastníky kongresu potěšil i Alex Dowis

Kongresové centrum Praha hostí 56. kongres ICCA

Kongresové centrum Praha dnes ožilo 56. kongresem Mezinárodní kongresové asociace (ICCA). Počtem 1279 účastníků je akce největší svého druhu v historii asociace. Pro Prahu a Českou republiku je však „Kongres kongresů“ důležitější svým významem. Úspěšná realizace akce může pomoci odstartovat novou éru MICE u nás.

Účastníci toužebně očekávaného kongresu se do Prahy sjížděli již od pátečního poledne, aby využili příležitosti a poznali něco málo z krás metropole i regionů. Řada pak využila čas ještě prozaičtěji – k výhodným nákupům. Vlastní program kongresu započal dnes ráno speciálním programem pro ty, kteří kongresu ICCA účastní poprvé. A těchto nováčků se v Praze sešlo nemálo, zhruba 420! Poté následovala série uzavřených jednání, která se táhla až do oběda. Po něm teprve došlo k vlastnímu oficiálnímu zahájení kongresu.

Jak už se u akcí podobného významu sluší a patří, v úvodu slavnostního zahajovacího ceremoniálu účastníky přivítala primátorka hlavního města Adriana Krnáčová. Ta mimo jiné vyjádřila naději, že si účastníci ve svém nabitém programu najdou i chvíli na seznámení s krásami Prahy, a že je tyto krásy uchvátí podobně jako ji samotnou v roce 1993, kdy město poprvé navštívila. Pokud jde o kongresový potenciál hlavního města, Adriana Krnáčová účastníkům připomněla, že Praha se v loňském roce umístila na 11. příčce žebříčku ICCA a že úspěšně hostila víc než půl milionu delegátů. „Jistě máme ještě co zlepšovat, přesto si myslím, že Praha je nejvhodnější destinací pro jakýkoli druh konference, který si představíte,“ řekla doslova. Závěrem také primátorka poděkovala zástupcům ICCA za charitativní aspekt kongresu – mj. prostřednictvím zítřejšího dobročinného běhu (startuje zítra ráno v 7 hodin) podpoří účastníci SOS dětské vesničky a také Jedličkův ústav a školy.

Prezident Prague Convention Bureau Sanjiv Suri pak ve svém projevu poděkoval primátorce za podporu, jaké se kongresovému průmyslu v Praze ze strany města v posledních třech letech dostává. Podobně jako předtím Adriana Krnáčová, i Sanjiv Suri se přiznal, jak rychle mu k srdci přirostlo město, do kterého poprvé zavítal přesně před 27 lety, tedy v listopadu 1990. Ke kongresu samotnému pak poznamenal, že je největším v historii ICCA, neboť do Prahy se sjelo 1279 účastníků a poprvé také zástupci čtyř desítek asociací. To je z pohledu Prahy a České republiky podstatná informace, neboť toto jsou právě ti profesionálové, kteří rozhodují o konání asociačních akcí v příštích letech. Jak už jsme informovali na stránkách měsíčníku COT – Celý o turismu, díky přítomnosti těchto asociačních delegátů v Praze má naše hlavní město šanci přilákat v horizontu příštích 10 let as 15-25 asociačních kongresů či konferencí. Pro veřejné rozpočty by to mělo v multiplikaci znamenat příjmy ve výši 1,3-2,1 mld. korun.

Téma kongresu zní „Bridge to Inspiration“, tedy Most k inspiraci. Sanjiv Suri proto vyzval oněch 420 prvoúčastníků, aby se chopili iniciativy a budovali „mosty“, díky kterým poznají kouzlo globální sítě ICCA. Na zbylých sedm stovek členů ICCA, kteří již kongresy této asociace v minulosti navštívili, pak apeloval, aby se s nováčky během následujících dnů podělili o své zkušenosti a o inspiraci. „Někdy nemusí jít vše tak, jak jste očekávali. Mějte však i nadále vysoká očekávání a pomozte nám z tohoto kongresu udělat ten nejlepší, jaký ICCA zažila,“ žádal účastníky Suri. „Věřím, že se nám společně podaří vytvořit tři a půl dne nezapomenutelných vzpomínek, takže až budete příště přemýšlet o umístění svého MICE eventu, a budete si klást otázku ‚Proč Praha?‘, odpovědi budou jasné,“ uzavřel prezident Prague Convention Bureau.

Možná proto, že poslední slovo musí mít vždy žena, jako poslední přistoupila při dnešním zahajovacím ceremoniálu k mikrofonu prezidentka ICCA Nina Fresyen-Pretorius. Ta kromě jiného složila poklonu přípravnému výboru pražského kongresu za odvedenou práci: „Víme, že jste odvedli skvělou práci, abyste nám předvedli atraktivity svého krásného města spolu s dovednostmi a kreativitou vašich profesionálů v oboru MICE.“ Rekordní počet účastníků kongresu pak podle ní odráží i optimismus napříč oborem. Prezidentka ICCA nicméně poznamenala, že myšlenky, které na kongresu zazní, se dostanou k mnohem širšímu publiku, než jen k oněm necelým třinácti stovkám fyzických účastníků. Bez přehánění lze tvrdit, že minimálně do středy bude Praha v centru pozornosti kongresových profesionálů z celého světa.

Přidržíme-li se motta kongresu, ICCA se stane pomyslným mostem spojujícím Prahu s kongresovým světem. „My, členové ICCA, budujeme mosty spojující různé národnosti a kultury. Spojujeme různá průmyslová odvětví a hospodářské sektory. Propojujeme různé úhly pohledu a perspektivy. Pomáháme lidem přejít od nevědomosti ke znalosti. Firmám usnadňujeme cestu z minulosti do budoucnosti. Propojujeme lidi, kteří se neznali, a děláme z nich přátele,“ řekla Nina Fresyen-Pretorius a všechny účastníky kongresu vyzvala k budování takových mostů mezi sebou navzájem. Lapidárně řečeno, apelovala na networkingový aspekt kongresu. Podle prezidentky ICCA je důležité, aby členové vystupovali jednotně a společně čelili politickým a jiným tlakům, které mají tendenci léta budované mosty bořit. Společně také musejí hledat nová témata k dialogům a k řešení.

Nina Fresyen-Pretorius se ve svém proslovu zabývala i významem kongresového průmyslu. Kromě jiného řekla, že bez svobody cestování a setkávání se se nemůže společnost rozvíjet. A silný mezinárodní kongresový průmysl označila za prostředek k šíření vědeckých znalostí do celého světa i k hledání odpovědí na politické, environmentální a další problémy současného světa. Svůj díl k odpovědnosti za naplňování těchto cílů má podle ní každý jednotlivý člen ICCA. Konkrétněji se o cílech, aktivitách a plánech Mezinárodní kongresové asociace bude hovořit na dnešním valném shromáždění, které můžete od 16:30 živě (a následně i ze záznamu) sledovat prostřednictvím YoutTube na adrese https://buff.ly/2mefncs.

Vyvrcholením prvního dne kongresu bude slavnostní recepce v paláci Žofín. Během následujících tří dnů pak budou mít účastníci nespočet příležitostí pro networking i pro výměnu svých zkušeností z různých oblastí světa MICE. Pamatováno je samozřejmě i na společenské vyžití účastníků. O tom nejzajímavějším z kongresového dění vás budeme průběžně informovat.

Foto: -pmu-

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
[javascript protected email address]