cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

V COVID ubytování podaly malé provozy žádosti za 27 milionů korun

Zařazeno v
Města & Regiony
HORECA & MICE

12.2.2021

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) u programu COVID ubytování od individuálních ubytovacích zařízení eviduje 408 žádostí za 27,2 milionu korun, sdělila ředitelka odboru komunikace resortu Veronika Vároši. Příjem žádostí začal v pondělí odpoledne, potrvá do 31. března. Na pomoc je připraveno půl miliardy korun. Administraci má na starost Státní fond podpory investic.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) u programu COVID ubytování od individuálních ubytovacích zařízení eviduje 408 žádostí za 27,2 milionu korun

Ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány mají nárok na 200 korun na pokoj za 78 dnů nuceného uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru. Žádat o pomoc v rámci individuálních ubytovacích zařízení mohou takové provozy, které disponují pěti a více pokoji a nejvýše devíti lůžky nebo která mají čtyři a méně pokoje a neomezený počet lůžek.

Zájemci o podporu musejí příjem z provozu ubytovacího zařízení zdaňovat jako příjem ze živnostenského podnikání. Dále musejí být přihlášeni k platbě místního poplatku a odvádět ho. Součástí žádosti musí být čestné prohlášení, že podnikatel v příslušné době dodržoval protiepidemická nařízení vyhlášená vládou.

Dotace se vztahují k období od 22. října do 22. ledna. Není do něj započten termín 3. až 17. prosince, kdy hotely, penziony a další podobné provozy mohly fungovat v běžném režimu. Momentálně mohou ubytovávat hosty jen za služebním účelem.

Dotace bude MMR poskytovat v režimu de minimis, u kterého platí limit 200 tisíc eur (asi 5,2 milionu korun) za tři po sobě následující účetní období na jeden podnik. Podporu nelze kombinovat s pomocí COVID ubytování pro hromadná ubytovací zařízení v rámci stejného provozu. Čerpat ji podnikatelé nemohou ani zároveň s kompenzačním bonusem pro živnostníky, případně bude příspěvek o vyplacenou částku krácen.

Trh malých ubytovacích zařízení podle šéfky MMR Kláry Dostálové dosud nikdo přesně nezmapoval, ale podle údajů Svazu venkovské turistiky by se měl týkat asi 30 500 pokojů. Pokles tržeb u těchto provozů v důsledku pandemie se pohybuje kolem 80 procent.

Foto: Shutterstock.com