cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

UNWTO: Mezinárodní turistika loni dosáhla rekordní úrovně

Zařazeno v
Outgoing
Incoming

28.1.2015

Mezinárodní turistika loni dosáhla nového rekordu. Do zahraničí vycestovalo 1,138 miliardy turistů, což představuje oproti předchozímu roku nárůst o 4,7 procenta. Vyplývá to z dnešní zprávy Světové organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO). Letos UNWTO počítá s růstem o tři až čtyři procenta.

„Turistika v uplynulých letech prokázala, že představuje překvapivě silnou a odolnou část ekonomiky a že zásadně přispívá k hospodářskému oživení,“ uvedl generální tajemník UNWTO Talíb Rifáí. „Platí to pro destinace po celém světě, ale obzvlášť pro Evropu, která se snaží zabezpečit si cestu z jednoho z nejhorších ekonomických období ve své historii,“ dodal.

Evropa nejnavštěvovanějším regionem

Nejnavštěvovanějším regionem na světě byla loni EvropaEvropa loni podle UNWTO zůstala nejnavštěvovanějším regionem na světě. Počet zahraničních návštěvníků se na evropském kontinentu zvýšil o čtyři procenta na 588 milionů. V letošním roce počítá UNWTO v Evropě s tříprocentním růstem.

Rifáí upozornil, že mezinárodní turistika by měla těžit ze zlepšujícího se stavu světové ekonomiky i z poklesu cen ropy. „Ten sníží náklady na dopravu a podpoří hospodářský růst posílením kupní síly a soukromé poptávky v těch zemích, které dovážejí ropu. Mohl by nicméně negativně ovlivnit některé země vyvážející ropu, v nichž se vytvořila silná poptávka po turistice,“ dodal.

Organizace UNWTO zároveň upozornila, že počet mezinárodních turistů z Ruska loni klesl o šest procent. Ruskou ekonomiku vedle nízkých cen ropy zasáhly sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Ilustrační foto: mna