cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Ubytovaných turistů v ČR v 1. čtvrtletí přibylo

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony
HORECA & MICE

12.5.2017

V českých hotelech, penzionech a kempech se v prvním čtvrtletí ubytovalo 3,6 milionu hostů, což je v meziročním srovnání o 11,1 procenta více. Počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních vzrostl o 9,3 procenta na deset milionů. Zatímco domácích hostů přibylo o 13,8 procenta, zahraničních o 8,6 procenta, informoval Český statistický úřad.

V českých hotelech, penzionech a kempech se v prvním čtvrtletí ubytovalo 3,6 milionu hostů, což je v meziročním srovnání o 11,1 procenta více.

„Domnívám se, že za zájmem turistů stojí zejména pověst ČR jako bezpečné destinace. Průměrná cena ubytování a služeb se sice meziročně zvyšuje, nicméně stále návštěvníci ze zahraničí dostanou za své peníze více než v jiných evropských zemích, přitom ve srovnatelné kvalitě,“ uvedla mluvčí CPI Hotels Dana Belušová.

Cizinců přijelo do Česka rekordních 1,8 milionu. „Klíčovou roli hrály výborné sněhové podmínky na českých horách, kde se sníh udržel výjimečně dlouho, což se projevilo hlavně na příjezdech turistů z Polska a Slovenska,“ dodala mluvčí agentury CzechTourism Martina Fišerová.

Výrazně přibylo Rusů (+45 procent), čínských (+ 65 procent) a jihokorejských (+46 procent) turistů. Mezi 15 nejdůležitějšími trhy jsou tři, u kterých ČSÚ zaznamenal pokles, a to Německo, Rakousko a Španělsko.

Nejvíce zahraničních turistů tradičně přijelo z Německa – 377 tisíc, což bylo meziročně o 2,3 procenta méně. Druhá příčka patřila Rusům. „Rusové začali po několika letech útlumu přijíždět znovu ve větším počtu již na konci loňského roku,“ uvedli statistici. V únoru se počty ruských hostů v českých hromadných ubytovacích zařízeních zvýšily o 66,2 procenta.

Z celkového počtu přenocování připadalo na Čechy zhruba pět milionů nocí, podobně jako na cizince. Němci strávili v českých ubytovacích zařízeních více než 1,2 milionu nocí, Rusové bezmála 612 tisíc a Poláci skoro 316 tisíc nocí.

Hosté v prvním čtvrtletí přibyli ve všech krajích. Nejvíc, skoro o čtvrtinu, si polepšil Liberecký kraj.„Trend nárůstu domácího a příjezdového cestovního ruchu z předloňského a loňského roku pokračoval i v prvním čtvrtletí 2017. Velmi pozitivní je nárůst zahraničních návštěvníků v regionech, které nabídly příjemnou rodinnou zimní dovolenou, v níž tradičně soupeří s populárními alpskými středisky,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Petr Krč.

Ve všech krajích statistici také zaznamenali zvýšení počtu přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních. „Největší růst poptávky po přenocováních byl zaznamenán v Kraji Vysočina, kde se počet uskutečněných nocí zvýšil o 23,6 procenta, a také v Libereckém kraji o 20 procent,“ uvedl ČSÚ.

 

Odborník poradenské společnosti PwC ČR na hotelnictví Jan Musil očekává letos pokračování pozitivního trendu z loňského roku, kdy by příliv turistů z Asie mohly podpořit nové lety z tamních metropolí. „Největší neznámou bude letos vývoj kurzu koruny, který se projeví na cenové politice i příjmech pražských hoteliérů. Bez tohoto vlivu očekávám podobné ceny i obsazenost jako loni,“ dodal Musil.

 

Příjezdy do hromadných ubytovacích zařízení (1. čtvrtletí 2017)

Země

Počet (v tisících)

Změna (v pct)

Německo

376,9

-2,3

Rusko

126,5

+45,3

Slovensko

126,3

+8,1

Polsko

121,6

+15,9

UK

103,4

+5,9

Itálie

93,3

+13,4

J. Korea

82,0

+46,3

USA

64,2

+7,7

Čína

63,6

+65,3

Francie

58,1

+13,5

Foto: Shutterstock.com