cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

U přehrady Fláje v Krušných horách bude nové infocentrum

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony

7.9.2017

Povodí Ohře buduje u přehrady Fláje na Mostecku nové informační centrum. Právě toto vodní dílo na vrcholu Krušných hor patří mezi oblíbený cíl turistů i cyklistů. Kvůli stavebním pracím je vstup na hráz omezený. Vodohospodáři chtějí zájemcům v budovaném informačním centru poskytnout dostatek informací o dění kolem vody.

Povodí Ohře buduje u přehrady Fláje na Mostecku nové informační centrum.

Za vznikem infocentra je podle mluvčího povodí Jana Svejkovského snaha zodpovědět lidem otázky, které se týkají vody. „Protože víme o tom, že ne každý má vodní hospodářství pod palcem, má spoustu otázek, na které v hospodě dostane odpovědi úplně jiné, než které jsou pravdivé, tak jsme se rozhodli k tomuto kroku,“ uvedl s tím, že místo vybralo povodí podle zájmu veřejnosti: „Chtěli jsme oslovit co nejvíce lidí, a právě Fláje jsou nejnavštěvovanější hrází v našem povodí.“

K přehradě jezdí turisté celý rok, v zimě na běžkách, na jaře pěšky a v létě na kole. „Infocentrum bude fungovat celý rok, převážně ho obslouží naši zaměstnanci, na léto budeme přijímat brigádníky," uvedl mluvčí. Právě osobní přístup je podle něj nejlepším způsobem, jak předat dál důležité nebo zajímavé informace.

Kvůli stavbě, jejíž náklady jsou kolem deseti milionů korun, je v současnosti omezený vstup na hráz. "Pohybuje se tam stavební technika, takže lidé se musí chovat obezřetně,“ upozornil mluvčí. Vedle informačního centra se opravuje lávka na přehradě, hotova bude do jara a během další turistické sezony se otevře centrum.

Vodní dílo zásobuje pitnou vodou obyvatele severočeské hnědouhelné pánve a slouží jako částečná ochrana území před povodněmi, stavělo se v 50. letech minulého století. Přehrada je jedinou betonovou pilířovou přehradou v Česku, i díky tomu je zařazena mezi české kulturní památky. K dopravě materiálu použili tehdejší stavitelé Moldavskou horskou dráhu, od jejíž konečné stanice vedla k vznikající přehradě lanovka.

Povodí Ohře i letos při dni otevřených dveří umožní návštěvníkům vstup do některých svých objektů. Letos budou 9. září zpřístupněna vodní díla Březová, Skalka, Kamenička a jez Terezín.

Foto: Bananenfalter / Wikimedia Commons