cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Trasa na sedlo a Kouty nad Desnou projde opravou

Zařazeno v
Města & Regiony

14.5.2017

Turisté a cyklisté budou muset na jedné z hlavních tras v Jeseníkách v nadcházejících týdnech počítat s omezením pohybu. Lesy ČR se chystají opravit cestu vedoucí kolem chaty Švýcárna směrem na Červenohorské sedlo a Kouty nad Desnou. Kvůli vegetačnímu období v oblasti musejí využít dobu právě v turistické sezoně. Práce začnou příští úterý, potrvají nejdéle do konce října, informovala mluvčí společnosti Eva Jouklová.

Turisté a cyklisté budou muset na jedné z hlavních tras v Jeseníkách v nadcházejících týdnech počítat s omezením pohybu. Lesy ČR se chystají opravit cestu vedoucí kolem chaty Švýcárna směrem na Červenohorské sedlo a Kouty nad Desnou.

„Cesta je v nevyhovujícím stavu, je potřeba ji opravit, aby byla bezpečná. Povrch cesty narušila povrchová voda, došlo k erozi. Vzhledem k tomu, že je to hodně frekventovaná cesta, zvolila se i mimořádná technologie rekonstrukce. Na opravu dáváme 2,6 milionu korun bez DPH,“ uvedla Jouklová.

Práce se dotknou úseku na zelené turistické značce od chaty Švýcárna po přístřešek Petrovka na cyklotrase z Pradědu přes Švýcárnu do Koutů nad Desnou. Lesy ČR upraví povrch cesty v části úseku od stoupání na Velký Jezerník až po chatu Švýcárna, a to takzvaným štětováním. „Jde o velmi pracnou a nákladnou techniku, při níž povrch komunikace zpevní kameny,“ uvedl krajský ředitel Lesů ČR ze Šumperka Tomáš Pospíšil.

Kvůli krátkému vegetačnímu období v těchto nadmořských výškách je třeba cestu opravit v turistické sezoně. „Budeme se samozřejmě snažit, abychom návštěvníky hor omezovali co nejméně, ale některé technologické postupy nedovolují pohyb veřejnosti v místě oprav. Staveniště se tedy bude čas od času uzavírat,“ uvedl Pospíšil.

Podle zástupců společnosti omezí stavebníci vstup na tuto vyhledávanou cestu na nezbytně nutnou dobu. „Přesné termíny zatím nejsou známé. Lesy ČR budou turisty včas informovat na webu i facebooku,“ uvedla Jouklová. Pokud bude kvůli pracím uzavřena trasa mezi Švýcárnou a Petrovkou, turisté mohou využít náhradní trasu po červené turistické značce přes Malý Jezerník nebo po modré značce Kamzík - Výrovka. „Zbytek trasy z Petrovky na Červenohorské sedlo by měl být po celou dobu přístupný,“ dodal Pospíšil.

Foto: Shutterstock.com