cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Stát dočasně odpustí průvodcům poplatek za průkaz

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony

2.10.2020

Stát zřejmě dočasně odpustí průvodcům turistů tisícikorunový poplatek za vydání českého národního průkazu průvodce. O průkaz budou moci žádat až od ledna, zatímco dosavadní zákon předpokládal, že o něj budou žádat už letos v listopadu a prosinci. Počítá s tím novela živnostenského zákona. Průvodci měli průkaz nosit povinně viditelně vyvěšený od 1. ledna příštího roku, novela ale začátek této povinnosti odkládá na 1. březen.

Stát zřejmě dočasně odpustí průvodcům turistů tisícikorunový poplatek za vydání českého národního průkazu průvodce

Nová povinnost pro průvodce vyplývá z předchozí novely živnostenského zákona, kterou prezident podepsal v polovině března. Účinnosti má nabýt k 1. listopadu s tím, že ustanovení o povinnosti vykonávat činnosti průvodce jen s průkazem nabude účinnosti k 1. lednu 2021. Aktuální novela, se kterou přišlo ministerstvo pro místní rozvoj, pak tuto povinnost odkládá.

Podle MMR má mít novela pozitivní dopad na poskytovatele průvodcovských služeb, které postihla koronavirová krize. Nebude dále prohlubovat jejich už tak tíživou finanční situaci. Ministerstvo bude žadatelům vydávat dva stupně národních průvodcovských průkazů. První stupeň bude vyžadovat pouhou registraci. Druhý stupeň předpokládá odbornou kvalifikaci danou příslušným vzděláním. Turisté si sami zvolí, jak kvalitního průvodce využijí. Povinnost vlastnit průkaz se podle novely nebude vztahovat na průvodce v budovách, tedy například na hradech a zámcích, a v přírodních chráněných územích.

S iniciativou regulace průvodcovských služeb přišlo hlavní město Praha. Navrhovalo jejich zařazení mezi vázané živnosti. Kritici namítali, že pražský návrh by znemožnil průvodcovství například studentům a bezdomovcům. Po úpravách míří předloha na takzvané deštníkáře. Jde o průvodce, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma, na konci vycházky ale od účastníků vyberou spropitné.

Foto: Shutterstock.com