Španělsko – dvojka s otazníky

Cestovnímu ruchu ve Španělsku se v loňském roce dařilo. Předběžná data napovídají, že země stejně jako předloni obsadila druhou příčku v globálním žebříčku destinací cestovního ruchu, když za sebou opět nechala někdejší dlouholetou dvojku, Spojené státy americké. Nejnavštěvovanější destinací byla opět Francie. Příliv turistů do Španělska však povážlivě zpomalil.

Do Španělska v loňském roce zavítalo 82,8 mil. zahraničních turistů, čímž země zaznamenala šestý incomingový rekord v řadě. Příjezdy meziročně vzrostly o 1,1 procenta. Příjmy země z cestovního ruchu pak vzrostly ještě vyšším tempem – zvýšily se o 3,3 procenta v porovnání s rokem 2017. Průměrná denní útrata turisty ve Španělsku se zvýšila o 7,4 % na hodnotu 146 eur. Lze tak říci, že vládní snahy se nemíjejí účinkem – jak poznamenal španělský list El País, který nedávno o statistikách za rok 2018 informoval, cílem úřadů je zvýšit příjmy země z cestovního ruchu.

Pozitivní údaje zveřejnila také World Travel & Tourism Council (WTTC), která sleduje přínosy cestovního ruchu pro hospodářství jednotlivých zemí. Z jejích údajů vyplynulo, že cestovní ruch se ve Španělsku zvýšil o 2,4 procenta a zemi přinesl 178 miliard eur, což představuje 14,6 procenta HDP. Měřeno podílem turismu na HDP bylo loni Španělsko v Evropě pátou a celosvětově pak devátou zemí. Cestovní ruch dával v roce 2018 práci 2,8 mil. Španělů, jeho podíl na celkové zaměstnanosti byl 14,7 procenta. Pro letošní rok pak WTTC očekává ve Španělsku další růst cestovního ruchu – konkrétně o 2,8 procenta, což by mělo být více, než je evropský průměr (2,5 procenta). Přesto by mohla země ze svého potenciálu vytěžit ještě více – podle prezidentky WTTC Glorie Guevary by se měla zaměřit například na zvýšení podílu obchodních cestujících – zatímco v Evropě je jejich podíl na výdajích zhruba 21procentní, ve Španělsku jen 12procentní.

Španělský turismus v číslech

Španělský turismus v číslech

V zájmu objektivity je třeba poznamenat, že ne všechny klíčové ukazatele španělského cestovního ruchu se loni vyvíjely směrem vzhůru. Průměrná délka pobytu se například meziročně zkrátila ze 7,7 na 7,4 dne. Především však podstatně zpomalilo tempo růstu příjezdového cestovního ruchu – zatímco mezi roky 2016 a 2018 přibylo turistů o 8,7 procenta, o rok později byl růst jen 1,1procentní. Projevil se totiž stejný trend, o kterém píšeme i v článku o Portugalsku – v zemi ubylo německých a britských turistů, kteří se v loňském roce ve větší míře vrátili do tuniských, tureckých a řeckých letovisek. Němců loni do Španělska přicestovalo 11,4 milionu, což představuje pokles o 4,1 procenta oproti roku 2017. Britů přijelo meziročně méně o 1,6 procenta, celkem jich bylo 18,5 milionu. Pokles o 0,7 procenta byl zaznamenán u turistů ze Skandinávie – těch se ve španělských hotelech ubytovalo 5,7 mil. Na druhou stranu přicestovalo víc Američanů (3 miliony) a Rusů (1,2 milionu). Meziročně se tak jejich počty zvýšily o 11,8 procenta, resp. 6,3 procenta.

Zpomalení růstu cestovního ruchu ale na druhou stranu nemusí pro zemi znamenat problém. Tedy pokud zůstane zachován trend rostoucích průměrných výdajů. Některé destinace ve Španělsku trpící overtourismem (např. Barcelona) by jistě úlevu uvítaly…

Foto: Shutterstock.com

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více