cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Šéfka nadace: Kutná Hora se za 20 let v UNESCO výrazně proměnila

Zařazeno v
Města & Regiony

6.12.2015

Za 20 let od zápisu na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO prodělala Kutná Hora výraznou proměnu. Obnovena byla řada zchátralých památek, práce ale ještě zdaleka neskončily, řekla ČTK ředitelka Nadace Kutná Hora - památka UNESCO Dagmar Fundová.

 Kulaté výročí zápisu Kutné Hory na seznam UNESCO letos ve městě připomněla řada akcí „Za 20 let se podařilo vytáhnout Kutnou Horu z naprostých ruin do nádherného malebného města, nicméně potřebujeme pokračovat dalších 20 let abychom to vyladili,“ míní Dagmar Fundová.

Předmětem zápisu na prestižní seznam bylo celé historické centrum včetně gotického chrámu svaté Barbory či sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie. „Jsem jedna z posledních žijících, kteří jsme město do UNESCO dostávali. Jsem vděčná za každý nově opravený dům, který se tady objeví,“ uvedla Fundová. V současnosti se dokončuje například rekonstrukce rodného domu Mikuláše Dačického z Heslova, objekt dlouhá léta chátral. V únoru v něm má být otevřeno vzdělávací a prezentační centrum UNESCO.

Kulaté výročí zápisu Kutné Hory na seznam UNESCO letos ve městě připomněla řada akcí, na návštěvnost ale podle správců památek a provozovatelů hotelů a restaurací tato událost neměla příliš velký vliv. „Bohužel se toto významné výročí výrazně neprojevilo, návštěvnost zůstala zhruba na úrovni roku 2014,“ uvedla Jana Mazáčková z hotelu Opat.

Podle šéfa restaurace Dačický Pavla Ciklera má pozitivní vliv samotný zápis na seznam UNESCO, nikoliv letošní kulaté výročí. „Domnívám se, že oslavu výročí prožívali spíše místní obyvatelé a že návštěvníci města tuto událost výrazněji nereflektovali,“ vyjádřila se podobně Kateřina Grenarová z infocentra u chrámu svaté Barbory.

Podle vedoucí kutnohorského informačního centra Martiny Bucifal byla návštěvnost památek v Kutné Hoře letos srovnatelná s předchozím rokem. Například kostnici, která je nejvyhledávanější památkou ve městě, navštívilo od ledna do října 298 500 návštěvníků, o dvě procenta méně než ve stejném období loňského roku. „Návštěvnost této památky byla vysoká i přesto, že prochází rozsáhlou rekonstrukcí za plného provozu,“ podotkla Martina Bucifal. Chrám svaté Barbory si prohlédlo 250 tisíc lidí, meziročně o čtyři procenta méně. Podle Bucifal se ale návštěvnost kutnohorských kostelů všeobecně zvýšila. Kaple Božího těla, která sousedí s chrámem svaté Barbory, se letos stala součástí prohlídkového okruhu chrámu. Díky tomu se její návštěvnost zdvojnásobila na 60 tisíc lidí.

Oba prohlídkové okruhy Českého muzea stříbra na Hrádku si prohlédlo 91 tisíc lidí, meziročně o šest procent více. Národní kulturní památku Vlašský dvůr, která dříve fungovala jako královská mincovna, navštívilo 38 tisíc lidí, o 16 procent méně. Naopak Galerie Středočeského kraje, sídlící v bývalé Jezuitské koleji, přilákala na výstavy moderního umění přes 18 tisíc lidí, meziročně o 23 procent více.

Logo: Kutná Hora