cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Rusové u nás v lednu utratili meziročně o 60 % méně

Zařazeno v
Incoming
HORECA & MICE

4.2.2015

Útraty ruských turistů v českých obchodech se v lednu propadly meziročně o 61 procent. Nákupy omezila především střední třída, v luxusním segmentu útraty neklesly. Na dotaz ČTK to dnes uvedla společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

Příčinou propadu útrat byl zejména oslabující rubl

Příčinou dramatického prosincového a lednového propadu útrat ruských turistů byl podle Global Blue především pokles ruského rublu.

„I když ruští turisté do Česka na Vánoce přijeli, výrazně omezili své nákupy. V lednu, což je nejsilnější měsíc z celého roku z pohledu nákupů Tax Free, se turisté z Ruska propadli o 61 procent proti lednu 2014," citovala ČTK regionálního manažera Global Blue Jiřího Macase.

Podíl Rusů na celkových útratách zahraničních turistů ze zemí mimo EU se v lednu snížil na 41 procent z 68 procent v lednu 2014. Průměrná útrata Rusů ale neklesla, naopak vzrostla na 7 646 korun. Důvodem je právě to, že nákupy omezila střední třída.

Roli samozřejmě hraje i pokles počtu příjezdů ruských turistů. České konzuláty v Moskvě, Petrohradu a Jekatěrinburgu loni vydaly meziročně o 23 procent méně víz, celkem jich bylo 324 000. Společnost Mag Consulting odhadla prosincový a lednový pokles příjezdů z Ruska na 40 procent.

Ilustrační foto: Thinkstockphotos.com

Čtěte také: Nabídka spojení do Moskvy houstne