cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Rekonstrukce Terminálu 2 ruzyňského letiště skončí do konce roku

Zařazeno v
Outgoing
Incoming

8.8.2017

Modernizace interiéru včetně přestavby stanoviště bezpečnostní kontroly v Terminálu 2 Letiště Václava Havla Praha by měla skončit do konce letošního roku a měla by si vyžádat náklady ve výši zhruba 112 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí letiště Marika Janoušková. Částka ještě není definitivní, letiště předpokládá, že se ji podaří snížit, dodala.

Rekonstrukce Terminálu 2 by měla vyjít na 112 milionů korun

Kromě nového pracoviště pro pasovou a bezpečnostní kontrolu cestujících, které by mělo urychlit odbavování cestujících do zemí schengenského prostoru, počítá projekt s modernizací nástupních mostů, rekonstrukcí kanceláří v zázemí a s výstavbou nových toalet pro cestující. Počet cestujících, kteří terminálem po dokončení prací budou moci každou hodinu projít, se zvýší o čtvrtinu na 2 500.

Rekonstrukce, i když skromnější, se loni dočkal i Terminál 1, který je určen pro lety mimo evropský bezcelní prostor. V něm letiště za 22 milionů korun vytvořilo podle návrhu architektonického studia Chapman Taylor International nové pasažérské centrum a zmodernizovalo odpočinkové a komerční prostory.

Kromě modernizace obou terminálů plánuje pražské letiště do budoucna proměnu veřejného prostranství před budovami. Letiště si od nového návrhu slibuje více odpočinkových zón, přehlednější způsob parkování a přestup na hromadnou dopravu.

Pražské letiště podobně jako řada dalších evropských letišť zažívá v současnosti rychlý růst počtu cestujících. Během letošního prvního pololetí odbavilo 6,76 milionu cestujících, meziročně o 21 procent více. Růst čeká i po zbytek roku, celkově předpokládá, že odbaví 15 milionů cestujících, což se blíží hranici kapacit letiště. Ministerstvo financí proto letos na jaře oznámilo, že během deseti let plánuje na další rozšíření největšího českého letiště vynaložit 27 miliard Kč.

Foto: Letiště Praha

Čtěte také: Pražské letiště odbavilo o 21 procent více cestujících