cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Radka Telyčková: Můj osobní odhad budoucnosti hotelnictví

Zařazeno v
HORECA & MICE

5.2.2021

Ačkoliv nám dochází dech, život jde dál. Kdo se naučí žít a podnikat s virem, vyhraje. Mezi ekonomy se hovoří o celosvětové krizi, která má ale řešení na národních úrovních podle toho, jak každá země přistoupí právě ke strategii naučit se s virem žít a ekonomicky nestrádat. 

Jak to vypadá naučit se s virem žít a ekonomicky nestrádat v praxi? STR nám 15. 1. 2021 přineslo zajímavá čísla z Dubaje. Ta uplatňuje přibližně od léta 2020 politiku testování a zapojila do toho v podstatě všechny subjekty cestovního ruchu. Letecká společnost Emirates nabízí v rámci letenky testování zdarma. Dubaj by bez turistů byla ekonomicky zcela ztracena. Ropa totiž sama o sobě nestačí, pokud po ní nebude poptávka, pak ani cena za barel nebude nikterak zajímavá. Navíc je všeobecně známo, že tamní vláda spolu v čele s královským šejchem investuje ve velkém do nemovitostí, a to i do těch v cestovním ruchu. Snaží se tedy najít řešení na to, aby vše alespoň v rozumné míře fungovalo. 

Dubaj: Vývoj obsazenosti v letech 2019 (šedá) a 2020 (modrá)

Vývoj obsazenosti ubytovacích zařízení v Dubaji v letech 2019 a 2020

Zdroj: STR

 

 

Dubaj: Vývoj průměrné prodejní ceny od března 2020 do prosince 2021

Vývoj průměrné prodejní ceny v Dubaji od března 2020 do prosince 2021

Zdroj: STR

Podobnou situaci hlásí i Kanárské ostrovy. Kolega z Lastminute.com nám potvrdil, že jakmile byl vytvořen letecký koridor mezi Spojeným královstvím a Kanárskými ostrovy, došlo k okamžitému nárůstu poptávky po hotelech a letenkách. Opět samozřejmě podmíněno testem.

Cestovní ruch je v současnosti celosvětově na lopatkách. Dlouhodobě nám tato krize zamíchala kartami. Někomu se ale daří rozumně s virem žít a ekonomicky fungovat. Toto je můj pohled na budoucnost cestovního ruchu a hotelnictví. 

Další strana