cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Qatar Airways: přímá linka do Prahy je jen začátek!

Zařazeno v
Outgoing
Incoming

22.8.2017

 

Včera byl zahájen provoz na nové pravidelné přímé lince společnosti Qatar Airways mezi Dauhá a Prahou. Letadla tohoto dopravce se budou na Letišti Václava Havla Praha objevovat každý den. V říjnu pak dopravce plánuje navýšit kapacitu linky nasazením většího stroje, v budoucnu nevylučuje ani druhou denní frekvenci.

Inauguračnímu letu se dostalo uvítání v podobě vodní slavobránySoudě alespoň podle množství oficialit, bylo zahájení provozu na nové lince událostí nejen pro samotného dopravce, ale také pro Český Aeroholding, agenturu CzechTourism, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a další subjekty. Jejich zástupci byli nejen u přistání inauguračního letu, ale také na dnešní tiskové konferenci. Na té měl pochopitelně hlavní slovo generální ředitel skupiny Qatar Airways Akbar al-Bákir, který seznámil novináře s historií i současností firmy, s flotilou, nabídkou palubního servisu, službami letiště Hamad v Dauhá i s rozvojovými plány dopravce, který patří k nejdynamičtěji rostoucím hráčům v regionu. Expanze aerolinií je podle al-Bákira limitována produkčními kapacitami Airbusu a v Evropě aktivitami tamních největších dopravců, kteří právě nevynikají ochotou podělit se o své tržní podíly s konkurencí.

U příležitosti zahájení provozu na lince do Prahy pak Akbar al-Bákir uvedl: „Velmi nás těší, že jsme spustili každodenní lety do Prahy. Jedná se o dlouho očekávaný přírůstek do naší globální sítě. Toto nádherné evropské město se jistě stane velmi oblíbenou destinací jak pro pasažéry cestující za obchodem, tak pro turisty. Naši cestující se tak budou moci seznámit s jedinečnou krásou Prahy. Spuštění této nové služby přichází v době, kdy posilujeme svou přítomnost ve východní Evropě v rámci naší globální strategie rozšiřování služeb. Jsme opravdu velice rádi, že můžeme našim cestujícím zprostředkovat příležitost navštívit toto nádherné město.“

Katar coby strategické teritorium pro incoming...

Zavedením pravidelného spojení mezi Katarem a Českou republikou se jednak otevírá prostor pro zvýšení incomingu z Kataru, ale zároveň se zlepšují možnosti pro příjezdy z i z dalších zemí této části světa. „Zahájení provozu nové letecké linky Praha-Dauhá zapadá do naší dlouhodobé strategie směřující k posilování cestovního ruchu z oblastí, kde spatřujeme turistický potenciál. Podobně je tomu například v případě Číny nebo Indie,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. „Katar je z pohledu trhů strategickým teritoriem, stejně jako celá oblast Blízkého východu, v jejímž rámci realizuje CzechTourism propagační aktivity pomocí svého centrálního zastoupení v Praze. Podobně dynamický rozvoj lze pozorovat i u Ruska, Indie, jihovýchodní Asie či Australasie, které zajišťují naše zahraniční zastoupení, a které jsou zahrnuty již v aktuálním marketingovém plánu a vizi rozvoje zdrojových trhů pro tento rok,“ dodala ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

V Kataru samozřejmě CzechTourism zastoupení nemá, neznamená to ale, že by tam národní turistická centrála nevyvíjela žádné aktivity. Na propagaci Česka například aktuálně spolupracuje s katarskými aerolinkami během příležitosti press tripu, kterého se účastní přední novináři a influenceři nejen z Kataru, ale také z Indie a Číny, a kteří do Prahy přiletěli včera v rámci prvního letu. Kromě Prahy vyšle CzechTourism tyto zástupce médií i do západních či středních Čech. Vedle studijních cest pro touroperátory, katarské cestovní kanceláře a novináře je nyní v přípravě také společná marketingová kampaň, odborné workshopy a PR aktivity.

„Nová linka znamená také posílení pozice Prahy jako středoevropského leteckého hubu – nejen pro dálková letecká spojení, ale také pro flexibilitu letů v rámci středo- a západoevropského prostoru. Quatar Airlines již operují lety do Budapešti, Varšavy, Vídně či Mnichova a toto je ideální příležitost nabídnout turistům flexibilní itineráře s příletem do Prahy a odletem z jiného evropského hlavního města,“ doplňuje Monika Palatková.

...i jako outgoingová destinace a hub pro cesty na východ

Akbar al-Bákir a Václav ŘehořLinka bude samozřejmě zajímavá i z hlediska outgoingu. Zvýšit by se měl v první řadě počet Čechů cestujících do Kataru – mj. i díky tomu, že tato blízkovýchodní destinace nedávno zrušila požadavek na vstupní víza. Českým turistům přijíždějícím do Kataru na dobu nepřekračující 90 dní nově ke vstupu stačí dokument, který získají po příletu na letišti. Katarský velvyslanec v České republice Saúd Bin Abdulrahman Al Thání věří, že recipročně dojde také ke zrušení vízové povinnosti pro občany Kataru cestující do Česka. Vyjádřil se rovněž v tom smyslu, že by nová linka měla přispět k významnému rozvoji česko-katarských obchodních vztahů. Příslušná bilaterální jednání jsou prý ostatně naplánována na podzim letošního roku.

Tab.: Letový řád linky Dauhá - Praha

Úterý, čtvrtek, sobota

Odlet

Přílet

Dauhá – Praha

02:30

07:40

Praha – Dauhá

09:25

16:25

Pondělí, středa, pátek, neděle 

Odlet

Přílet

Dauhá – Praha

08:00

13:10

Praha – Dauhá

17:10

00:10+1

 

Pokud jde o outgoing, letiště Hamad v Dauhá by se podle plánů Qatar Airways mělo stát pro české turisty dalším z hubů pro cesty do dalších světových destinací, zejména v Asii, Austrálii a v dalších částech světa. Předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř na dnešní tiskové konferenci uvedl, že s příchodem katarského dopravce se Čechům podstatně rozšíří síť destinací dostupných s jedním přestupem. „Plánovaný letový řád ve dvou různých časech provozu umožní zajímavé napojení na síť dopravce v Dauhá s krátkými přestupními časy na asijské a australské linky. Předpokládáme, že cestující z Prahy nejvíce zaujmou navazující spojení na Bali, do Bangkoku, Kolomba, Tokia, Kuala Lumpur, Singapuru, Saigonu, Kuvajtu, Hongkongu, Dillí nebo Sydney. Češi se tak mohou těšit na výběr z více možných letů do Asie a Austrálie, ale i na komfortní spojení do řady dalších míst jako je Windhoek (Namibie), Kilimandžáro, Zanzibar či Salála (Omán),“ uvedl Řehoř. Z dalších destinací, které by mohly být pro Čechy v nabídce katarského dopravce zajímavé, zmínil Řehoř také třeba thajské Krabi nebo indické Goa.

Příchod Qatar Airways se pozitivně projevil také na cenách letenek – například u Thajska jejich cena meziročně klesla zhruba o 15 procent. Alespoň tedy podle ředitelky prodeje letenek STUDENT AGENCY Věry Janičinové: „Pokud se podíváme na prodeje letenek do vybraných destinací v Asii, kde je konkurenční boj významnější, např. na Thajsko (Bangkok a Phuket), tak vidíme, že je průměrná cena letenek do této destinace o 15 procent nižší než v minulém roce. Průměrná cena letenek poklesla z 16 576 Kč na 14 282 Kč, přičemž cena letenky z Prahy do Bangkoku v červenci začínala na 10 600 Kč, a to právě s leteckým dopravcem Qatar Airways.“

Větší letadlo a zahuštění frekvencí? Dosti pravděpodobné!

Mimo jiné na základě rezervací na další měsíce počítají Qatar Airways s tím, že bude potřeba kapacitu linky navýšit. Od října proto začne společnost na linku do Prahy nasazovat větší letadlo. Namísto stávajícího Airbusu A320 pro 132 pasažérů se bude na ruzyňském letišti objevovat Airbus A330 se zhruba dvojnásobnou kapacitou. Akbar al-Bákir nevyloučil ani nasazení některého z ještě větších strojů, případně zavedení druhé denní frekvence. O té chce společnost začít jednat.

Foto: Qatar Airways a -pmu-