cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Průzkum: Starší turisté cestují v létě spíše do hor než k moři

Zařazeno v
Outgoing

14.6.2018

Horké počasí mění preference Čechů, kde a jak chtějí trávit letní dovolenou. Tradiční dovolená u moře letos láká především mladší rodiny s malými dětmi, naproti tomu starší lidé raději zůstávají v mírnějším pásu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu asistenční společnosti Europ Assistance, kterého se v Česku účastnilo 520 lidí.

Horké počasí mění preference Čechů, kde a jak chtějí trávit letní dovolenou

„Vlna veder vede k opatrnější volbě letní destinace turisty po celé Evropě. Počasí a riziko zdravotních komplikací letos lidé zvažují víc než riziko terorismu nebo osobního napadení. Svoji roli mohou hrát současné vlny veder, které znamenají zdravotní riziko pro seniory i lidi s dlouhodobým onemocněním,“ uvedla lékařka Europ Assistance Jana Ježková.

Zdravotní obtíže během dovolené přitom nejsou podle průzkumu výjimkou. Lehčí zdravotní komplikace musel během letní dovolené řešit každý třetí Čech, při náhlé nevolnosti nebo drobném úrazu se ale pouze necelá čtvrtina lidí obrací na místní zdravotnické služby. Češi se přesto nebojí jezdit na dovolenou s lidmi, jejichž zdravotní stav volá po zvýšené opatrnosti.

Češi se letos chystají na dovolenou často na vlastní pěst, služeb cestovních kanceláří hodlá letos využít asi třetina lidí. Data také naznačují, že letní dovolená pro Čechy už neznamená jen rodinnou pohodu u moře. Ta je dnes atraktivní především pro mladší rodiny s malými dětmi. Lidé okolo 50 let věku tráví dovolenou nejčastěji jen s partnerem, dospělé děti už s sebou nevozí.

Samotné páry mají tendenci trávit dovolenou i jinde než na pláži. Zájem o letní pobyt u moře je mezi seniory o třetinu nižší (23 procent) než v průměru (38 procent), víc než pětina z nich naopak plánuje zůstat v mírném pásu. Mezi mladými jsou populární velká města a metropole. Lidé okolo padesátky pak mají na léto v oblibě hory, v průzkumu je mezi oblíbené destinace zařadilo 19 procent z nich.

 Foto: Shutterstock.com