cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Praha připravila změnu zákona kvůli nekvalifikovaným průvodcům

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony

31.5.2018

Praha připravila návrh změny živnostenského zákona kvůli nekvalifikovaným průvodcům. Průvodcovská činnost má být podle vedení města činností vázanou, tedy průvodci by měly skládat zkoušky odborné způsobilosti. Nekvalifikovaní průvodci totiž turistům mnohdy předávají mylné informace, řekla primátorka Adriana Krnáčová. Znění novely odsouhlasili radní hlavního města, schválit ji musí ještě zastupitelstvo. Až poté návrh novely zamíří na stůl zákonodárcům.

Praha připravila návrh změny živnostenského zákona kvůli nekvalifikovaným průvodcům

Průvodcovská činnost je od roku 2008 činností volnou a turisty tak může provázet kdokoli i bez příslušné kvalifikace. „Z toho důvodu, že se na nás obraceli i asociace průvodců a individuální průvodci, tak jsme si situaci zmapovali a přišli jsme s novelou živnostenského zákona, která má způsobit to, že tato živnost by měla být zařazena do vázané živnosti. V současné době je to volná živnost. Vázaná živnost má ten význam, že lidé, kteří ji chtějí provozovat, se musí prokazovat odbornou způsobilostí," řekla Krnáčová.

Podle radními odsouhlaseného materiálu by vznik živnostenského oprávnění pro průvodcovskou živnost byl vázán na vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání v oboru historie nebo cestovního ruchu, případně absolvování rekvalifikace nebo odborné kvalifikace.

Činnost průvodce je regulována ve 13 z 28 zemí Evropské unie, například ve Francii, Itálii, v Rakousku nebo ve Španělsku. Zákon nestanovuje povinné předpoklady pro průvodce například v Německu, Dánsku, Polsku nebo Velké Británii.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Novelou živnostenského zákona byla průvodcovská činnost před lety přeřazena z živnosti vázané na živnost ohlašovací volnou. V důsledku toho ji bez splnění povinností daných zákonem může bez omezení a rizika postihu vykonávat víceméně každý. Podle dřívějšího vyjádření Asociace průvodců by těch nekvalifikovaných mohlo být až 40 procent.

 Foto: Shutterstock.com