Poplatky z pobytu zvýšilo kvůli krizi jen minimum měst

 

Města a obce v Česku letos ve valné většině nezvýšily pro letošní rok sazbu místního poplatku z pobytu, ačkoli to některé původně plánovaly. Někde dokonce poplatek vůbec nezavedli. Důvodem je podle ankety ČTK mezi představiteli měst koronavirová krize. K výraznějšímu navýšení došlo jen v některých městech a obcích v horských či lázeňských oblastech. 

Od ledna 2021 umožňuje zákon obcím stanovit vyhláškou výši poplatku až na 50 korun za osobu na den. Radnice ale uváděly, že by poplatky zavedly či zvýšily až v případě, že nejhorší krize odezní. Kvůli šíření nemoci covid-19 totiž stát opakovaně omezil ubytovací služby.  

Například turisty vyhledávaná Kutná Hora ve středních Čechách poplatek ponechala na 21 korunách. Za loňskou sezonu dokonce naopak ubytovatelům část vybraných peněz kvůli pandemii covidu-19 vracela, řekla ČTK místostarostka Silvia Doušová. Jiná situace by podle ní byla, kdyby turismus fungoval a do města přijelo 1,2 milionu návštěvníků jako v normální sezoně. „Pak bychom zvedání poplatku třeba řešili,“ řekla. 

Sazbu poplatku nezvýšili ani v Českých Budějovicích, i letos činí 15 korun. „Doba není příliš příznivá,“ vysvětlil důvody primátor Jiří Svoboda. Ani turisticky nejvyhledávanější města Vysočiny, Telč a Nové Město na Moravě, poplatek nezvýšila. V Telči činí 20 Kč a v Novém Městě 21 Kč za den. „My nezvyšujeme i s ohledem na to, že podnikatelé v cestovním ruchu jsou dost postižení koronakrizí,“ řekl novoměstský starosta Michal Šmarda

Na jižní Moravě ve Znojmě, kam loni v turistické sezoně přijelo přes 80 000 lidí, zůstává poplatek na deseti korunách. Ani Mikulov sazbu nezvýšil, byť původní návrh počítal se zvýšením sazby na 35 korun. „Nechceme podnikatelům zhoršit už tak složitou situaci. Zůstává 21 korun,“ řekl starosta Rostislav Koštial. V Pasohlávkách zůstal poplatek na 20 korunách. „Chceme, aby k nám lidé nadále přijížděli, a proto nebudeme zvyšovat náklady spojené s ubytováním víc, než je nezbytně nutné. Netratíme na tom,“ uvedla starostka obce Martina Dominová. Ve Vyškově třeba poplatek už delší dobu vůbec nevybírají. 

Na 25 korun zvýšila poplatek Břeclav. „Celý výtěžek, odhadem zhruba 90 000 korun, půjde na nově vypsaný dotační titul Cestovní ruch,“ uvedla mluvčí radnice Jana Pelcová. V Brně jsou správci poplatku městské části a zvýšení využily pouze čtyři z celkových 29. V Medlánkách stoupnul poplatek z 19 až na 50 korun. „Dlouho jsme poplatek nezvedali, tak jsme se přiklonili k možnosti využít navýšení,“ řekl medlánecký starosta Michal Marek.

Rovněž radnice v Moravskoslezském kraji vesměs poplatek nezvýšily, případně ani nezavedly. Třeba v Ostravě a Opavě tak dál bude na 21 korunách, v Krnově na 20 korunách a v Třinci na Frýdecko-Místecku stejně jako ve Frýdku-Místku na deseti korunách. „Částka se neměnila s ohledem na koronavirovou situaci,“ potvrdila mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová. Nový Jičín poplatek z ubytování nemá a ani ho zavádět nebude. I v Olomouckém kraji zatím v části největších měst zůstanou poplatky stejné, nebo se nebudou vybírat. V Přerově bude dál na 15 korunách a v Šumperku podle mluvčí radnice Soni Singerové takové poplatky vůbec nemají.

V Ústeckém kraji se třeba v Ústí nad Labem poplatek zvýšil na 30 korun. V Děčíně ale zůstane na 20 korunách, v Litoměřicích na 15 a v Mostě na deseti korunách. Teplice se dokonce rozhodly příští rok poplatek z pobytu zrušit, aby podpořily turismus a ulevily provozovatelům ubytování. Chomutov plátce od poplatku osvobodil do konce loňského roku, od 1. ledna 2021 byl poplatek obnoven na 21 korun za den. Louny poplatek vůbec nevybírají.

V Hradci Králové poplatek z pobytu zůstal na 15 korunách, v Trutnově na 20 a v Rychnově nad Kněžnou na pěti korunách. V Náchodě poplatek činí 20 korun, ale v roce 2021 ho město nebude vybírat. V Jičíně poplatek chtěli začít vybírat v loňském roce, ale nakonec od toho kvůli pandemii ustoupili. Ve Dvoře Králové nad Labem zastupitelstvo poplatek loni v červnu zrušilo. Většina velkých měst v Pardubickém kraji se poplatek ani nechystá zavést. Výjimkou jsou Svitavy, kde se odvádí 20 korun. O zvýšení zastupitelé nejednali. Možnost zvýšení nevyužila ani Dolní Morava, kde je největší celoroční rekreační areál v regionu a kde poplatek činí rovněž 20 korun.

V Libereckém kraji zvýšili poplatek na 30 korun na den v krkonošském středisku Harrachov a v Doksech u Máchova jezera na Českolipsku. Jsou to nejvyšší poplatky v regionu. Harrachov patří k největším krkonošským horským střediskům a město má více ubytovacích kapacit než obyvatel. Letos získá radnice z ubytování čtyři miliony korun, zhruba o pětinu méně, než předpokládala. Podle starosty Jaroslava Čecha chce využít peníze získané zvýšením poplatku na podporu cestovního ruchu. Krkonošská Rokytnice nad Jizerou také zvýšila poplatek, a to na 25 korun.

V Karlovarském kraji některá města ubytovací poplatky zvýšila. V Karlových Varech poplatek stoupnul z 21 korun až na 50 korun, tato sazba se ale týká pouze krátkodobých pobytů do čtyř dnů. Za delší pobyty zůstane poplatek 21 korun. Také Františkovy Lázně zvedly poplatek za ubytování z 21 na 50 korun a Mariánské Lázně z 21 na 30 korun. V horském městě Boží Dar v Krušných horách se poplatek zvýšil z 21 na 31 korun. 

Problematikou místního poplatku z pobytu jsme se zabývali také při přípravě lednového vydání COT – Celý o turismu. Z článku je převzata přiložená mapa.

Ilustrace: COT – Celý o turismu (mapový podklad: Shutterstock.com)

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více