cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Počet turistů v Katalánsku po referendu klesl

Zařazeno v
Outgoing

1.12.2017

Počet turistů v Katalánsku se v říjnu, kdy separatisté uspořádali referendum o nezávislosti regionu, klesl o 4,7 procenta. Zájem turistů o ostatní velké destinace ve Španělsku se přitom zvyšoval a celkový počet turistů v celé zemi se zvýšil o 1,8 procenta na 7,3 milionu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil španělský statistický úřad.

Počet turistů v Katalánsku se v říjnu, kdy separatisté uspořádali referendum o nezávislosti regionu, klesl o 4,7 procenta.

Navzdory poklesu ale Katalánsko zůstává nejoblíbenější destinací v zemi. Turisty láká bohatá kultura, památky, architektura a pobřeží Středozemního moře. Celkem tuto autonomní oblast Španělska navštívilo v říjnu 1,49 milionu turistů. Druhé byly Kanárské ostrovy, kde počet turistů vzrostl o 3,1 procenta na 1,31 milionu, třetí byly Baleárské ostrovy s počtem 1,26 milionu turistů, o 1,1 procenta více než loni.

Za deset měsíců letošního roku se počet turistů ve Španělsku zvýšil o 9,2 procenta na 73,4 milionu. Z toho v Katalánsku o 6,6 procenta na 17,24 milionu.

Španělsko patří mezi nejnavštěvovanější turistické destinace světa. Cestovní ruch má na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) země podíl 11 procent, je druhým nejvýznamnějším hospodářským odvětvím po automobilovém průmyslu a jedním z hlavních motorů ekonomiky. Letos by počet turistů v zemi mohl být již pátým rokem za sebou rekordní. Loni zemi navštívilo 75,3 milionu turistů.

Foto: Shutterstock.com