cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Počet přenocování v EU loni vzrostl

Zařazeno v
Outgoing
Incoming
HORECA & MICE

31.1.2020

Počet nocí strávených v turistických ubytovacích zařízeních v Evropské unii se loni zvýšil o 2,4 procenta na více než 3,2 miliardy. Počet přenocování přitom stabilně roste od roku 2009, hlavně díky růstu počtu přenocování osob ze zahraničí. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejvyšší růst zaznamenaly Slovensko a Litva.

Počet nocí strávených v turistických ubytovacích zařízeních v Evropské unii se loni zvýšil o 2,4 procenta na více než 3,2 miliardy

Jedničkou v EU podle počtu přenocování loni zůstalo Španělko s růstem o 0,5 procenta na 469 milionů nocí. Na dalších místech s více než 400 miliony přenocováními skončily Francie, Německo a Itálie. Pětici největších trhů uzavírá Británie s 375 miliony přenocování.

Růst počtu přenocování loni zaznamenaly všechny členské státy EU, vyjma Řecka a Malty, kde se počet přenocování snížil zhruba o tři procenta. Naopak nejvyšší růst zaznamenalo Slovensko (12,6 procenta) a Litva (10 procent).

Počet nocí, které v ubytovacích zařízeních strávili místní turisté, se zvýšil o 2,4 procenta, stejným tempem rostl i počet nocí, které strávili turisté ze zahraničí. Téměř všechny členské země zaznamenaly růst počtu přenocování domácími turisty, ve většině zemí rostl i počet přenocování turistů z jiné země. Největší podíl domácích turistů na počtu přenocování mělo Rumunsko, a to 83 procent. V Německu a Polsku měli domácí turisté podíl na počtu přenocování 80 procent a ve Švédsku 75 procent. Naopak na Maltě mají na celkovém počtu přenocování zahraniční turisté podíl 95 procent, na Kypru 94 procent a v Chorvatsku 92 procent.

V České republice loni podle Eurostatu počet přenocování vzrostl o 2,2 procenta na 56,8 milionu nocí. Turisté ze zahraničí měli na celkovém počtu přenocování podíl 48 procent. Počet přenocování zahraničních turistů se zvýšil o 1,5 procenta a domácích o 2,9 procenta.

Foto: Shutterstock.com