cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Outgoingová sezona v poločase rekordní

Zařazeno v
Outgoing

15.8.2017

České cestovní kanceláře zažívají skvělou letní sezonu a setkávají se s rostoucími nároky klientů. Pozitivní trendy by měly pokračovat i v příštím roce. Takové je poselství z dnešní tiskové konference Asociace cestovních kanceláří ČR. Další vývoj samozřejmě závisí na bezpečnostní situaci ve světě i na budoucí podobě legislativy upravující prodej zájezdů na českém trhu. 

Zdeněk Kříž a Vladimír Dolejš

„Můžeme říct, že pro všechny cestovní kanceláře je první polovina letošní letní sezony výjimečná.“ Těmito slovy zahájil dnešní tiskovou konferenci k zhodnocení dosavadního vývoje sezony předseda Asociace cestovních kanceláří ČR Vladimír Dolejš. Prodeje se vyvíjejí velmi dobře a potěšitelné je podle Dolejše to, že se čeští zákazníci svými nároky již zařadili po bok standardní evropské klientely, zprávy o bezpečnostní situaci přijímají v klidu, nepanikaří a i přes nepříjemné události v některých destinacích se snaží dál cestovat. Vzhledem k tomu, že ekonomice se v současnosti daří, jsou čeští klienti ochotni za cestování utrácet více peněz. Údaje největších tuzemských touroperátorů podle něj hovoří o tom, že za prvních sedm měsíců letošního roku se prodalo meziročně asi o 27 procent zájezdů více, hlavní nárůst je patrný u leteckých zájezdů. „To je jeden z důkazů toho, že jsou Češi ochotni si připlatit za lepší kvalitu,“ konstatoval s potěšením Dolejš na dnešní tiskové konferenci. 

Stanislav Zíma a Simona Fischerová

Pokud jde o cílové destinace, nárůst o cca 35 procent je podle ACK ČR patrný u Řecka a jeho ostrovů, zájem o Španělsko a Baleárské ostrovy se zvýšil o zhruba 10 procent, až o 40 procent vzrostla poptávka po zájezdech do Itálie (podle Simony Fischerové z CK Fischer zejména na Sardinii, Sicílii, Kalábrii a Ischii), o 15-20 procent přibylo klientů cestujících na Kanárské ostrovy. Významný růst zájmů zaznamenaly cestovní kanceláře i u zájezdů do Bulharska, na Kypr a do dalších destinací. Po poněkud rozpačitém začátku sezony se v posledních týdnech významně zvýšil i zájem o Turecko. „Zpočátku byl největší zájem o destinace typu Španělska, Kanárských a Baleárských ostrovů, Řecka či Itálie. S blížící se letní sezonou se k nim přidaly destinace, u kterých klienti zpočátku váhali a odkládali svá rozhodnutí o koupi – Turecko, Tunisko či Egypt,“ popsal průběh sezony Stanislav Zíma z CK Exim Tours. Posledně jmenovaná destinace pak byla podle Vladimíra Dolejše letošním „absolutním skokanem roku“ – zájem o Egypt meziročně vzrostl o stovky procent. To je ovšem samozřejmě způsobeno strmým poklesem zájmu o tuto destinaci v minulých letech.   

 

Češi chtějí létat

Vladimíra Dufková a Jan Koláčný

Informace o nárůstech poptávky po leteckých zájezdech potvrdila i mluvčí letecké společnosti Travel Service Vladimíra Dufková. Největší tuzemský letecký dopravce se svými dceřinými společnostmi v letošním roce zatím přepravil na svých pravidelných i charterových letech téměř 3,3 mil. cestujících, což je o 23 procent více než ve stejném období loňského roku. V České republice samotné šlo o 1,7 mil. pasažérů, meziročně o 30,2 procenta více. „Zhruba 1,3 milionu z tohoto počtu s námi letělo v době letních prázdnin, tedy od konce června do současnosti,“ upřesnila Dufková.  

U zájezdů s leteckou dopravou je podle dnešního vyjádření představitelů ACK ČR největší poptávka po ubytování ve 4-5hvězdičkových hotelech, většina klientů přitom cestuje na 7-10 dnů. Zajímavým trendem je i růst poptávky po letních cestách do exotických destinací, kam se dříve cestovalo takřka výhradně v jiných ročních obdobích. Jak příklady uvedl Vladimír Dolejš Spojené arabské emiráty, Kapverdské ostrovy, Dominikánskou republiku, Maldivy, Mauricius či Thajsko. „Všímáme si také rostoucí obliby kombinovaných pobytů. Stále více Čechů kombinuje třeba pětidenní pobyt v Dubaji s pětidenním pobytem na Maledivách, aby tak poznali více destinací,“ připomněla další trend Simona Fischerová z CK Fischer. Stejně tak prý roste popularita okružních plaveb.  

Předseda touroperátorské sekce ACK ČR Zdeněk Kříž k tématu leteckých zájezdů poznamenal, že čeští touroperátoři v tomto segmentu v posledních letech neustále posilují své pozice a v řadě ohledů snesou srovnání se svými západoevropskými konkurenty. A další rozvoj je možno čekat i v dalších letech, mimo jiné i v souvislosti s očekávanými novými leteckými linkami. Pozornost se v tomto ohledu upírá zejména k východu, kde houstnoucí konkurence příznivě ovlivňuje jak výběr spojení, tak ceny letenek. Nově se mohou čeští touroperátoři a jejich zákazníci těšit třeba na linku mezi Prahou a katarským Dauhá. Více si přečtete ZDE.  

 

Chorvatsko opět nejpopulárnější

Pokud jde o zájezdy s pozemní dopravou, roste podle Vladimíra Dolejše v poslední době zájem o dopravu vlastní na úkor dopravy autobusové. U zájezdů s vlastní dopravou je patrný cca 10procentní meziroční nárůst poptávky po cestách do severní Itálie, konkrétně do Bibione, Caorle a Rosolina Mare. Stejným tempem se zvýšila i poptávka po Rakousku. Chorvatsko se pak podle ACK ČR těší zhruba stejné oblibě jako loni, i letos by tak mělo být pro Čechy absolutně nejpopulárnější destinací. Odhady hovoří o cca 850 tisících výjezdů českých turistů do této populární destinace. Jan Koláčný z CK Čedok připomněl, že s rostoucími nároky tuzemských klientů stoupá i poptávka po leteckých zájezdech do Chorvatska, především do jeho jižních částí.

Specifická je situace na Slovensku, kde cestovní kanceláře registrují zhruba stejný počet prodaných zájezdů jako v loňském roce. Zkušenosti specializovaných touroperátorů (např. CK Atis) hovoří o tom, že čeští turisté často využijí služeb cestovních kanceláří pro své první cesty na Slovensko, další cesty si již (byť byli se službami touroperátora spokojeni) často zařizují svépomocí. Touroperátorům tak nezbývá než neustále hledat nové klienty.

 

Kam dál?

Zástupci největších tuzemských cestovních kanceláří se shodli na tom, že letošní pozitivní trendy budou nejspíš pokračovat i v příštím roce, meziroční růst poptávky odhadují na minimálně 20 procent. To potvrdila i Vladimíra Dufková z Travel Service, podle které jsou zatím sedačkové kapacity poptávané českými touroperátory na příští rok asi o pětinu větší než v letošním roce. Ne ve všech destinacích se ale podaří českým cestovním kancelářím získat potřebný počet kapacit ubytovacích – na globálním trhu o ně svedou bitvu s konkurenty ze západní Evropy i z Ruska, které se významným způsobem vrací na mapu cestovního ruchu coby zdrojový trh. Příkladem může být podle Jana Koláčného z CK Čedok Turecko, kam v minulých letech cestovalo zhruba 3,5 mil. ruských klientů ročně. Letošní odhady hovoří o 4,25 mil. rusky hovořících turistů a pro příští roky prý ruští touroperátoři nasmlouvávají v Turecku kapacity pro zhruba 6,5 mil. svých klientů.

Možnosti pro další rozšiřování nabídky nicméně jsou. Jednou z destinací, kde se cestovní ruch teprve začíná masověji rozvíjet, je podle Koláčného třeba Albánie, která vábí na krásné přírodní podmínky a na neustále se zdokonalující úroveň služeb. „To je jedna z mála destinací, u kterých se dá v příštích několika letech očekávat skokový růst,“ poznamenal Koláčný. V rámci debaty o budoucnosti výjezdového cestovního ruchu padla na dnešní tiskové konferenci opětovná zmínka o návrhu ACK ČR na prodloužení sezony formou „klouzavých“ školních prázdnin. Podle Zdeňka Kříže se však Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k tomuto asociačnímu námětu, který vychází mj. z německých zkušeností, stále staví rezervovaně, resp. nejeví ochotu o něm jednat.

Čeští klienti musejí nejspíš s ohledem na globální trendy počítat s dalším růstem cen v nejžádanějších destinacích (Řecko, Španělsko). Do cenové politiky českých cestovních kanceláří se navíc podle zástupců ACK ČR promítnou i povinné odvody do garančního fondu, s jehož zřízením v rámci transpozice evropské směrnice do tuzemské legislativy počítá Ministerstvo pro místní rozvoj. Podle dřívějších vyjádření zástupců ministerstva však ke skokovému zdražení zájezdů nebude důvod. O podmínkách transpozice evropské směrnice do našeho právního řádu se stále ještě živě diskutuje.

 Foto: -pmu-

 

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
[javascript protected email address]