cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

O ochraně

Zařazeno v
Outgoing
Incoming
Města & Regiony
HORECA & MICE
Studenti & Učitelé

7.12.2015

Polemizovat o potřebě ochrany je v dnešní době asi zbytečné. Nebo si to alespoň já bláhově namlouvám. Kdo nedbá na ochranu, je hazardér a potenciální strůjce vlastního neštěstí. I my jsme si proto vzali v tomto vydání ochranu na paškál. Mám samozřejmě na mysli ochranu osobních údajů. V článku spřízněné advokátky Kláry ­Dvořákové si můžete přečíst článek o problematice ochrany osobních údajů hostů ubytovacích zařízení. Popudem k jeho vzniku byl dotaz jednoho z čtenářů, zda může ubytovatel registrovat spoluubytované hosty a vést je ve své databance hostů, nebo jestli tím porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Týká-li se vás tato problematika, určitě pozorně pročtěte rubriku Téma měsíce, která je tentokrát věnována informačním a rezervačním technologiím.

Budete-li mít i vy konkrétní dotazy týkající se právních otázek v cestovním ruchu, určitě se s námi o ně podělte – právní poradna na stránkách COT business je pro odpovědi na vaše praktické otázky vytvořena.

Ale zpět k ochraně. Ta je v cestovním ruchu v poslední době velmi skloňovaným pojmem. S cílem zajistit maximální ochranu zákazníků cestovních kanceláří vytvářelo ministerstvo pro místní rozvoj novelu zákona č. 159/1999 Sb. Tu, jak víte, minulý měsíc schválili poslanci, a příští rok se tak pravděpodobně bude prodej zájezdů řídit novou legislativou. Paradoxní je, že jednomu spotřebitelskému sdružení, které má ochranu ve svém názvu, je tato právní úprava stále málo… Dodejme, že ochrana zákazníků byla hlavním motivem i pro evropskou směrnici, která by se měla v blízké budoucnosti promítnout do naší legislativy a kvůli které nejednoho podnikatele čekají mnohé bezesné noci…

Ochrana osobních údajů i ochrana klientů v případě úpadku cestovní kanceláře jsou samozřejmě silná a vážná témata. Jsou to ale de facto „prkotiny" v porovnání s potřebou ochrany zdraví a životů lidí (i vašich klientů) v různých světových destinacích. Ta je bohužel stále zásadnějším tématem k diskusi i k praktickému řešení.

Do nového roku vám proto vedle pevného zdraví a osobních i profesních úspěchů přeji, ať v něm musíte řešit nanejvýš ony prkotiny…

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor COT business a iCOT.cz
[javascript protected email address]