cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Navzdory zdražení jsou prodeje letních zájezdů vyšší

Zařazeno v
Outgoing
Incoming
HORECA & MICE

2.8.2017

Prodeje letních zájezdů jsou v letošním roce o sedm až deset procent vyšší oproti loňskému roku, odhaduje Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR). Průměrná cena last minute zájezdu stoupla až o desetinu. Největší cestovní kanceláře čekají rekordní léto. Nejprodávanějšími destinacemi v letos omezené last minute dovolených nabídce jsou Turecko a Tunisko, vyplývá z vyjádření prodejců zájezdů. Také zahraničních turistů přijede podle odhadů v létě do Česka asi o osm procent víc.

Prodeje letních zájezdů jsou v letošním roce o sedm až deset procent vyšší oproti loňskému roku, odhaduje Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR).

„Letošní sezona je ve srovnání s loňskou hodně odlišná. Je znát, že lidé chtějí cestovat a užít si dovolenou, kterou si v mnoha případech v minulém roce odpustili,“ uvedl mluvčí Blue Style Václav Nekvapil. Podle CK Fischer zájem o dovolenou u moře meziročně roste v desítkách procent. „Očekáváme, že letošní sezona pro nás bude rekordní,“ uvedl Jan Bezděk z CK Fischer.

Rekordní léto čeká i Exim tours. Ceny last minute zájezdů jsou podle marketingového ředitele CK Stanislava Zímy o pět až deset procent vyšší v porovnání s loňskem, zájezdů prodávaných „na poslední chvíli“ je podstatně méně. Nejvíce se tak prodává Turecko či Tunisko, o které nebyl zájem v předprodejích na jaře. „Zájem odletět na last minute dovolenou převyšuje letos nabídku. Klienti musí často udělat kompromis, co se týče destinace, aby teď o prázdninách odletěli. Pokud se zvláště na Mallorce nebo v Řecku nějaké zájezdy na prázdniny uvolní, je to okamžitě prodané,“ dodal Zíma.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří se letos prodalo v předprodejích 34 procent zájezdů. Celkem loni do zahraničí na více než tři dny vyrazilo 4,3 milionů Čechů, z toho 52 procent individuálně, ostatní s CK. Celkový objem ročních tržeb z výjezdového cestovního ruchu činí v ČR zhruba 45 miliard korun, z toho prodej zájezdů téměř 30 miliard korun.

Také příjezdové turistice se daří. Podle odhadu agentury CzechTourism v hlavní letní sezoně stoupne počet zahraničních turistů zhruba o osm procent. „Celkový počet ubytovaných turistů by tak mohl v hlavní sezoně činit 3,2 milionu. Dynamický nárůst očekáváme především u vzdálených asijských trhů jako Čína či Jižní Korea,“ řekla ředitelka odboru Institut turismu Markéta Vogelová. Z okolních zemí již nárůsty počtu návštěvníků nebudou tak vysoké jako v posledních letech, a to i kvůli posílení kurzu koruny k euru.

Foto: Shutterstock.com