cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

MPO u programu COVID gastro hlásí 17 800 žádostí

Zařazeno v
HORECA & MICE

18.2.2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u programu COVID gastro uzavřené provozovny hlásí asi 17 800 žádostí za 2,6 miliardy korun. Na Twitteru to napsal šéf resortu Karel Havlíček. Za týden v on-line systému ministerstva u programu přibylo zhruba 2 000 žádostí za 284,2 milionu korun. Podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními mohou o podporu z tohoto dotačního titulu žádat do 1. března. Na pomoc vláda vyčlenila 2,5 miliardy korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u programu COVID gastro uzavřené provozovny k dnešku hlásí asi 17 800 žádostí za 2,6 miliardy korun

Příjem žádostí MPO spustilo 18. ledna. Podnikatelé od té doby dokončili a podali přibližně 15 200 žádostí v objemu 2,4 miliardy korun. Resort jich dosud schválil 82 procent za zhruba 1,9 miliardy korun. Úředníci momentálně hodnotí asi 2 200 žádostí za 403,5 milionu korun. K dopracování je vráceno 627 žádostí v objemu 144,4 milionu korun. Další žádosti mají podnikatelé rozpracované.

Podpora je určena podnikatelům, kterým vláda protiepidemickými opatřeními zakázala nebo omezila činnost. Tržby jim v posledním čtvrtletí loňského roku musely klesnout meziročně alespoň o 30 procent. Nárok mají na 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za každý den uzavření. Každému provozu bude započítáno tolik dní, kolik musel mít zavřeno, a to v období od 9. října 2020 do letošního 10. ledna.

Pomoc MPO proplácí na náklady a výdaje na provoz a udržení podnikání, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, leasing, odpisy, daně a poplatky či splátky úvěrů vzniklé od 1. února loňského roku do letošního 10. ledna.

Havlíček na Twitteru dále uvedl, že tento program je inspirací pro plošné kompenzace. Jediným dotačním titulem chce vláda nahradit většinu dosavadních specifických „covidových“ programů. Firmy s propadem tržeb alespoň 50 procent, budou v novém programu moci získat 500 korun na zaměstnance. Tuto formu podpory ale kritizují profesní organizace. Podle Hospodářské komory bude nerovná a nespravedlivá. Asociace hotelů a restaurací ČR uvedla, že sníží dosavadní pomoc uzavřeným provozům až o 75 procent.

Foto: Shutterstock.com