cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Magistrát zjednodušší povolování předzahrádek v Praze 1

Zařazeno v
Města & Regiony
HORECA & MICE

14.11.2017

Pražský magistrát chce zjednodušit opakované povolování restauračních předzahrádek. Měl by vzniknout software, který umožní o povolení žádat elektronicky. Zkušebně chce město nový systém začít testovat od příští sezony na území Prahy 1. O záměru rozhodli pražští radní. V současnosti musí provozovatelé restaurací či kaváren fyzicky několikrát navštívit úřady i v případě, že mají domluvený dlouhodobý pronájem chodníku a jejich předzahrádka se proti předchozí sezoně nezměnila.

Pražský magistrát chce zjednodušit opakované povolování restauračních předzahrádek

Povolování předzahrádek je poměrně složitý proces, který zahrnuje orgány samosprávy i silniční správní úřady, které spadají pod stát. Pro povolení si musí provozovatel podniku pronajmout plochu od Prahy a zároveň získat povolení od městské části. Za pronájem pak platí oběma. V oblasti Pražské památkové rezervace musí zahrádku schvalovat i památkáři, kteří nepovolují například zastřešení či vyvýšená pódia.

To se týká úplně prvního povolení zahrádky, i v případě dlouhodobého pronájmu však nyní musí podnikatelé každý rok celkem čtyřikrát na úřad. „Celý proces je výrazně komplikovaný, časově a administrativně náročný nejen pro podnikatele, ale zbytečně zatěžuje i úředníky,“ píše se v dokumentu. V novém systému by si provozovatelé šli vyzvednout jen originální výtisk povolení a zbytek by si vyřídili po internetu. Týkalo by se to však pouze těch zahrádek, jejichž rozměry a další parametry se od předchozí sezony nezměnily.

Zavedení zjednodušeného procesu předpokládá vytvoření softwaru, který by měl podle odhadu vyjít nejvýše na dva miliony korun. Jeho vývoj bude mít na starosti magistrátní odbor řízení dopravy.

Nejvíce provozovatelů s dlouhodobou smlouvou na pronájem plochy pro zahrádky je podle magistrátu v Praze 1. Celkem jde o 333 podnikatelů. Vedení Prahy proto chce nový systém v spolupráci s místní radnicí otestovat právě tam, a to od příští sezony. Pokud se osvědčí, může se výhledově rozšířit i na zbytek metropole.

 Foto: Shutterstock.com