Letiště na Svaté Heleně má zachránit místní turistiku

Ostrov Svatá Helena v jižním Atlantiku zažívá revoluci – konečně je po staletích izolace přístupný leteckou cestou. Pro jeho turistiku to je velký přínos a pro ekonomiku nová naděje, píše agentura AFP. Londýn dal po letech váhání zelenou výstavbě místního letiště. Ostrov je tak z jižní Afriky dostupný za šest hodin letu, zatímco po moři trvala cesta pět dní.

Ostrov Svatá Helena v jižním Atlantiku zažívá revoluci – konečně je po staletích izolace přístupný leteckou cestou

Na tomto malém ostrově se 4500 obyvateli by podle britských úřadů mohlo ročně přistávat až 30 tisíc turistů. Sice tu nejsou pláže s bílým pískem, ale ostrov je rájem pro pěší turistiku a potápění. Také se může pyšnit bohatou historií: francouzský císař Napoleon zde v roce 1821 zemřel a v 19. století se zde vylodilo na 25 tisíc otroků, kteří byli osvobozeni.

Obyvatelé ostrova, jejichž průměrná roční mzda dosahuje 7280 liber (212 tisíc korun), tedy nyní investují do turistiky. Místní podnikatel Johnny Herne vozí turisty na lodi, z níž mohou pozorovat velryby a delfíny. Paul Hickling začal zase vyrábět likéry z kaktusových květů a kávy arabica bourbon, která má vynikající pověst.

Avšak v dubnu 2016, jen tři týdny před plánovaným termínem, bylo otevření letiště odloženo. Nepředvídatelné větry způsobují, že přistávání a starty letadel jsou velmi nebezpečné. S odkladem letů turisté odříkali rezervace. Johnny Herne se kvůli tomu zadlužil. „Zruinovalo mi to život,“ říká.

Po roce a půl zpoždění přistál na Svaté Heleně letos 14. října první komerční let. Obyvatelé si oddechli. Letiště je od té doby otevřené, ale zdá se, že turisté stále otálejí. Kapacita letadel je z bezpečnostních důvodů omezená a z Johannesburgu sem létá jen jeden spoj týdně. Také cena letenky je vysoká: v přepočtu asi 18 800 korun. „Když je tak drahá, dají turisté přednost Thajsku,“ říká zástupce jedné cestovní kanceláře v Jamestownu.

„Bude to trvat delší dobu, než se nám investice vrátí. S letištěm vystoupila Svatá Helena z izolace,“ říká Paul Hickling. Odhad 30 tisíc turistů je nerealistický, přiznává ředitelka úřadu pro turistiku Helena Bennettová. Počítá spíše se 3000 až 5000 turisty ročně.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více