cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Krušnohoří opět předloží žádost o zápis na seznam UNESCO

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony

30.11.2017

Společná česko-německá nominace Hornického regionu Krušnohoří pro zápis na seznam UNESCO bude v prosinci v Paříži diplomatickou cestou předložena orgánům UNESCO. Nominaci odevzdají oba státy na druhý pokus po přepracování, předtím ji ještě podepíše český ministr kultury a saský státní ministr vnitra, uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Společná česko-německá nominace Hornického regionu Krušnohoří pro zápis na seznam UNESCO bude v prosinci v Paříži diplomatickou cestou předložena orgánům UNESCO

„Poté, co UNESCO posoudilo první verzi nominace z roku 2014 s tím, že je nutno ji přepracovat, je nyní připravena nově strukturovaná a výstižněji pojatá žádost,“ uvedla Cigánková. Nominace na podzim úspěšně prošla takzvanou kontrolou úplnosti nominační dokumentace. Česká i německá strana podle mluvčí předpokládají, že důkladně přepracovaná žádost bude úspěšná.

Původně se mělo o projektu, na kterém spolupracuje Sasko s Karlovarským a Ústeckým krajem, rozhodnout již na letošním červencovém zasedání UNESCO v Istanbulu. Mezinárodní rada památek a sídel (ICOMOS), která dává doporučení k přijetí, či nepřijetí na seznam dědictví, však doporučila doplnění původní žádosti o další podrobnosti.

Krušnohoří je unikátní především díky pozůstatkům hornické činnosti. V regionu se zachovala jak středověká, tak novější důlní díla. Na české straně by se na prestižní seznam UNESCO chtěly dostat například Jáchymov, Abertamy, Boží Dar či Horní Blatná, na německé pak města Freiberg nebo Annaberg-Buchholz.

 Foto: Montanregion Krušné hory

Ústeckému kraji bude věnováno lednové vydání časopisu COT.

Pokud vás tento region zajímá a nemáte ještě předplatné našeho měsíčníku, klikněte na obrázek vpravo!