cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Krkonošská Stezka korunami stromů bude mít věž

Zařazeno v
Města & Regiony

17.5.2017

Stezka korunami stromů v Krkonoších, která by se měla veřejnosti otevřít začátkem července, má již hotovou podstatnou část dřevěných konstrukcí a stavbaři začali stavět nosníky vyhlídkové věže. Stezka vzniká od loňského září na okraji Janských Lázní. Bude 1300 metrů dlouhá a návštěvníky zavede i do podzemí, informoval jednatel společnosti Filip Pekárek.

Stezka korunami stromů v Krkonoších, která by se měla veřejnosti otevřít začátkem července, má již hotovou podstatnou část dřevěných konstrukcí a stavbaři začali stavět nosníky vyhlídkové věže.

Stavbaři loni na podzim na úpatí Černé hory u Janských Lázní udělali zemní práce a budovali základy pro dřevěnou konstrukci. Stavba podle Pekárka pokračuje podle plánu. Výše investice do stezky činí asi 170 milionů korun a investoři očekávají, že by ji ročně mohlo navštívit zhruba 200 tisíc lidí.

V podzemní jeskyni o rozloze 400 metrů čtverečních budou mít návštěvníci možnost studovat mikrosvět půdy – od kořenů po nejmenší živočichy. Stezka bude pak stoupat do výšky 23 metrů nad terén. Zhruba ve dvou třetinách stezky bude vyhlídková věž vysoká 45 metrů. Celá stavba bude bezbariérová a bude mít několik adrenalinových sekcí, její součástí bude například suchý tobogan vedoucí vnitřkem vyhlídkové věže. Garantem přírodně-naučného konceptu stezky je Správa Krkonošského národního parku.

V Česku jsou zatím dvě stavby podobného charakteru. V roce 2012 byla otevřena Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku. Na konci roku 2015 byla otevřena Stezka v oblacích v Dolní Moravě na Orlickoústecku v pohoří Králický Sněžník. Lipenskou stezku navštěvuje několik stovek tisíc lidí ročně, stezka v Dolní Moravě měla za první rok provozu návštěvnost 180 tisíc lidí.

Foto: Richenza / Wikimedia Commons