cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Kraj nadále podporuje projekt lázní v Pasohlávkách

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony
HORECA & MICE

19.5.2017

Jihomoravský kraj i nadále usiluje o vybudování lázeňského střediska v Pasohlávkách na Brněnsku, o kterém se jako o česko-čínském projektu mluví už od roku 2015. Zástupci kraje v Číně podepsali memorandum o společném postupu s čínskou developerskou společností RiseSun, sdělila hejtmanova náměstkyně Taťána Malá. Do konce září musí podle Malé vzniknout projektový záměr, o němž rozhodnou rada a zastupitelstvo kraje.

Jihomoravský kraj i nadále usiluje o vybudování lázeňského střediska v Pasohlávkách na Brněnsku, o kterém se jako o česko-čínském projektu mluví už od roku 2015.

Podle dřívějších plánů mají lázně vzniknout za dvě miliardy korun na ploše asi 20 hektarů. RiseSun pověřila realizací investice vláda čínské provincie, která je partnerskou provincií kraje. „Představenstvo Thermalu Pasohlávky nedotáhlo projekt s čínským investorem do konce a nechalo to původní memorandum vypršet. Nebýt nynějších změn v představenstvu Thermalu Pasohlávky, projekt by pravděpodobně musel být realizován jinak a někým jiným,“ uvedla Malá.

Podle ní nové memorandum podepsaly přímo kraj a RiseSun. „Budeme nadále jednat se zástupci investora o podobě projektu a jeho dalších podrobnostech,“ řekla Malá. Spolu s hejtmanovým náměstkem Romanem Hanákem byla součástí delegace, která doprovázela na návštěvě v Číně prezidenta Miloše Zemana. „Zatím nelze říct, zda se to na 100 procent povede, ale máme nové memorandum o společném postupu. Do 30. 9. musí Thermal Pasohlávky a RiseSun předložit projektový záměr, o kterém rozhodne rada a zastupitelstvo kraje, zda budeme pokračovat. Projekt má celkově politickou podporu i podporu prezidenta,“ dodala Malá.

Ve vymezeném prostoru v Pasohlávkách zatím žádné lázně nejsou, ale místo je na lázeňské budovy připravené. Kraj založil s obcí firmu Thermal Pasohlávky už v roce 2007 a společnost budovala pro lázeňskou zónu potřebnou infrastrukturu. Lázeňští odborníci však už v minulosti řekli, že stavba nebude jednoduchá. Problém spatřovali nejen ve stavbě samotné, ale i v nedostatku pracovních sil, poukazovali také na možný nedostatek přírodních zdrojů, které jsou základem pro lázeňskou činnost.

Pasohlávky leží asi 30 kilometrů jižně od Brna. Obec je na břehu vodní nádrže Nové Mlýny a v jejím katastru jsou hydrotermální zdroje. V blízkosti je chráněná krajinná oblast Pálava a Lednicko-valtický areál. Okolí proto hojně navštěvují turisté.

Foto: Shutterstock.com

 

Lázeňství a wellness se věnuje i dubnové vydání COT.

Nemáte-li časopis předplacen, příslušné vydání si můžete v elektronické verzi zakoupit přes Alza Media nebo přes Floowie.