cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

KCP: Rekonstrukce přinesla výrazné energetické úspory

Zařazeno v
Města & Regiony
HORECA & MICE

7.8.2017

Kongresové centrum Praha (KCP) bylo veřejností často vnímáno jako obr, který spolyká neuvěřitelné množství energie. To však dnes již není pravda, jelikož udržitelný rozvoj a úspora energií jsou jasnými prioritami současného centra.

Kongresové centrum Praha (KCP) bylo veřejností často vnímáno jako obr, který spolyká neuvěřitelné množství energie.

Důkazem může být i rozsáhlá rekonstrukce technického zázemí, která probíhala v loňském roce a byla na jaře letošního roku úspěšně dokončena. „Už dnes je jasné, že plánované úspory ve výši 21,9 milionů korun, což je zhruba 30 procent celkových nákladů na energie v roce 2013, byly překročeny a investice do projektu ve výši 126 mil. korun se vrátí dříve než za smluvně garantovaných deset let. Společnost ENESA z ČEZ ESCO, která celou rekonstrukci v KCP provedla, zmodernizovala vytápění, chlazení, větrání a osvětlení budovy s využitím metody EPC, tj. energetických služeb se zaručeným výsledkem,“ uvedl technický ředitel Luděk Bednář.

Společnost ENESA navrhla soubor energeticky úsporných opatření, díky čemuž bylo v KCP dosáhnuto komfortního prostředí s co nejnižším spotřebou energií, a naopak maximálním využitím odpadní energie. Chytrý systém řízení reaguje na všechny změny a upravuje výkon motorů, chladicích strojů a zdrojů tepla doslova podle počasí, zeměpisné orientace jednotlivých prostor, naplněnosti místností a sálů a koncentrace CO2 ve vzduchu. Jednotlivé prostory jsou vytápěny či chlazeny podle aktuální situace a z měření je možno zjistit, kdy v sále začíná kongres nebo představení, protože s přicházejícími návštěvníky stoupá teplota odváděného vzduchu a snižují se nároky na vytápění místnosti anebo stoupají nároky na chlazení. Míra využívání energií je obrovská, protože se nepočítá pouze s vyrobeným teplem, ale zužitkuje se i odpadní teplo/chlad, např. k předehřívání vzduchu v zimních měsících nebo předchlazení v extrémních letních dnech.

Systém klimatizace poté funguje tak, že čerstvý venkovní vzduch je nasáván přes centrální předehřev vzduchu, kde je upravován na teplotu zhruba 11 °C až 18 °C (dle ročního období) a dál pak je systematicky rozváděn do celé budovy. Než se vzduch dostane do přípravny, projde filtry, které ho zbaví prachu, pylů a jiných alergenů. V jednotlivých prostorách je pak vydýchaný (tzv. odpadní vzduch) měněn za čerstvý a čistý vzduch. Odváděný vzduch předá ve výměníku část svého tepla přiváděnému venkovnímu vzduchu, tím jej předehřeje a na vytopení pak není potřeba tolik vyrobeného tepla. Systém zpětného získávání odpadního tepla (rekuperace) snižuje spotřebu tepla a chladu výrazným způsobem.

Jelikož se chce Kongresové centrum Praha v příštích letech posunout mezi ty nejlepší, musí fungovat v souladu s principy udržitelnosti. „Není nám lhostejné, co za sebou zanecháme. Jsme místem, kde se lidé vzdělávají, zlepšují, směřují k hodnotným cílům. My k tomu chceme samozřejmě přispět. Chceme být ekologičtí, společensky zodpovědní, chceme podporovat dobré věci ve stejné míře, jako se snažíme zajistit našim klientům ty nejlepší podmínky, bezpečí a komfort při organizování jejich setkání,“ řekla obchodní a marketingová ředitelka Lenka Žlebková.

Foto: Kongresové centrum Praha