cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

KCP očekává za loňský rok až 80procentní ztráty

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony
HORECA & MICE

19.2.2021

Kongresové centrum Praha (KCP) očekává za loňský rok kvůli pandemii koronaviru v kongresovém odvětví ztráty až 80 procent. Díky rezervám a provozním úsporám centrum podle jeho generální ředitelky Lenky Žlebkové hospodářskou ztrátu minimalizovalo. Konkrétní čísla neuvedla. Poptávka po konferencích a společenských akcích se podle ní vrací, druhou polovinu roku proto vyhlíží s mírným optimismem.

Kongresové centrum Praha (KCP) očekává za loňský rok kvůli pandemii koronaviru v kongresovém odvětví ztráty až 80 procent

Vzhledem k pandemii a souvisejícím vládním opatřením, které neumožňovaly podstatnou část loňského roku pořádat akce pro větší množství účastníků, začalo KCP nabízet služby virtuálního studia nebo se zapojovalo do lokálních hybridních akcí, které propojují fyzické a virtuální publikum. „Lidé se potřebují setkávat tváří v tvář a digitální nástroje konference výborně doplní,“ uvedla Žlebková. Postupné oživování oboru očekává ve druhé polovině roku. „Příští rok snad rozjedeme naplno. I proto jsme se rozhodli vrátit KCP punc ‚paláce kultury‘ a k letošnímu 40. výročí otevření této unikátní budovy se mnohem více otevřeme veřejnosti a kultuře,“ dodala.

Vláda na pomoc veletržnímu, kongresovému a eventovému průmyslu minulý týden schválila 600 milionů korun. Podpora pro toto odvětví podle Žlebkové dosud chyběla. Program ministerstvo průmyslu a obchodu připravovalo s organizacemi z oboru, Žlebková tak věří, že bude mít reálný přínos. „Menší firmy, kongresoví a veletržní organizátoři, provozovatelé nebo cateringové společnosti doslova bojují o život, takže i zdánlivě nižší hodnota podpory je může udržet při životě. To je nesmírně důležité i pro nás, velké hráče, protože bez těchto partnerů bychom po skončení pandemie nedokázali obnovit chod kongresového průmyslu a vrátit Českou republiku i Prahu mezi top deset kongresových destinací na světě," doplnila.

KCP předloni zvýšilo výnosy o 12 procent na 549 milionů korun, zisk mu stoupl o 15 procent na 38 milionů korun. Většinovým vlastníkem KCP je stát prostřednictvím ministerstva financí, menšinovým hlavní město Praha s podílem 45,65 procenta.

Foto: Shutterstock.com