cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Kadaň chce dostat klášter na seznam kandidátů UNESCO

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony

11.9.2017

Město Kadaň bude pokračovat ve snaze dostat františkánský klášter Čtrnácti svatých pomocníků na národní indikativní seznam pro zařazení na seznam UNESCO. K žádosti, kterou město odeslalo v březnu na ministerstvo kultury, obdržela Kadaň rozdílné posudky. Zatímco Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel zařazení památky doporučil, stanovisko Národního památkového ústavu bylo negativní. Ministerstvo proto doporučilo rozšířit nominační podklady a pracovat zejména na mezinárodní propagaci kláštera.

Město Kadaň bude pokračovat ve snaze dostat františkánský klášter Čtrnácti svatých pomocníků na národní indikativní seznam pro zařazení na seznam UNESCO.

„My jsme v té první fázi pracovali asi dva roky na tom, abychom podali tuto žádost o zařazení na indikativní seznam. Takže jsme tuto žádost zpracovali a poslali na ministerstvo kultury. Z těch množství posudků, které ministerstvo zpracovalo, vyplynulo, že bychom měli tu žádost ještě dopracovat. Udělat tu analýzu více podrobnou, i s mezinárodním dopadem,“ řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Pro rozdílnost posudků ministerstvo kultury zatím proces neuzavřelo. O pokračování v úsilí o zařazení na seznam možných kandidátů pro budoucí zařazení na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví se rada Kadaně shodla s majitelem kláštera, litoměřickým biskupstvím. „I kdyby se zařazení na indikativní seznam nepodařilo, výzkum i další propagace zlepší povědomí veřejnosti o klášteře. Práce tak v každém případě nebude zbytečná,“ doplnil starosta.

Historie františkánského kláštera v Kadani sahá do 15. století. Unikátní je z architektonického hlediska například takzvanými sklípkovými nebo diamantovými klenbami. V současné době se tam nadále konají bohoslužby, pro návštěvníky jsou tam zpřístupněny tři stálé prohlídkové okruhy.

Foto: Františkánský klášter v Kadani

 

Památkám UNESCO se věnuje i letní vydání COT.

Nemáte-li časopis předplacen, příslušné vydání si můžete v elektronické verzi zakoupit přes Alza Media nebo přes Floowie.