cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Hotelnictví v Česku prosperuje, vyplývá z průzkumu

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony
HORECA & MICE

17.2.2017

Hotelnictví a ubytování v Česku prosperuje a zapomíná na předchozí krizová léta a úbytek ruské klientely. Návštěvnost hostů ze zahraničí i z Česka roste, stoupají ceny a tržby, vyplývá z průzkumu ČSOB mezi malými a středními podnikateli.

Hotelnictví a ubytování v Česku prosperuje a zapomíná na předchozí krizová léta a úbytek ruské klientely.

„Polovina hostů přijíždí ze zahraničí, proto je důležité, v jaké ekonomické kondici se nacházejí země z příjezdových destinací. Čím více návštěvníků z ekonomicky silných zemí přijede, tím více budou moct růst i ceny. Ten pak může stimulovat nové investice a rozvoj dalších služeb,“ uvedl ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Ubytovací ceny se podle dat Českého statistického úřadu pohybují nad předkrizovou úrovní, ale Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací ČR míní, že by hoteliéři měli mít odvahu zvyšovat ceny více. „Velkým problémem je, že za práci v hotelu nejsou lidé dobře placeni. Šíří se nahrazování recepčních automaty. To je ale špatně, šetřit se má v zázemí hotelu,“ dodal.

Zájem o vyšší komfort a rozmanitější služby, které vyžadují obnovu a investice, je zřetelný. „Když se kouknete na portál booking.com, tak hotely s více službami jsou vyprodané nejdříve,“ podotkl Stárek.

Na druhou stranu mají lidé více na výběr. Prostory ke krátkodobému pronájmu nabízí přes službu AirBnB 14 tisíc domácností z ČR. Ve srovnání se zhruba 225 tisíci hotelovými lůžky to není mnoho, ale ještě v roce 2012 to bylo 399 domácností. Dalším tržním faktorem jsou takzvaní online trade agenti, servery jako například booking.com, jejichž silné postavení znemožňuje hotelům nabízet levnější pokoje přes vlastní web.

Trh s ubytováním má nyní podle odhadu roční tržby 40 miliard korun, což je hranice, kterou podle ČSÚ překonal naposled v roce 2008. Ubytovacích zařízení je přes 9000, dvě třetiny z toho tvoří hotely a penziony. Celkově obor zaměstnává 27 tisíc lidí, v porovnání s rokem 2012 o šest procent méně.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: České hotely a penziony loni ubytovaly o sedm procent více hostů