cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Evropské letecké společnosti letos opět navýšily své zisky

Zařazeno v
Outgoing
Incoming

8.11.2017

Významné evropské letecké společnosti od počátku letošního roku výrazně navýšily své zisky. Zatímco Lufthansa ve třetím čtvrtletí zvýšila provozní zisk meziročně o téměř třetinu na 1,5 mld. eur, zisk společnosti Air France-KLM za shodné období vzrostl o 38,7 procenta na 1,02 mld. eur. Aerolinkám Ryanair poté do konce září narostl zisk o 11 procent na 1,29 mld. eur.

Významné evropské letecké společnosti v od počátku letošního roku výrazně navýšily své zisky.

Lufthanse k růstu zisku napomohly hlavně vyšší ceny letenek a solidní příjmy z nákladní dopravy. Lufthansa zároveň uvedla, že dosáhla nejlepšího devítiměsíčního výsledku ve své historii. Ve čtvrtém kvartále by měla navíc bilanci aerolinek pozitivně ovlivnit mzdová dohoda s piloty. Lufthansa by tak mohla překonat loňský čistý zisk 1,8 miliardy eur a dosáhnout třetího rekordního zisku v řadě.

Ryanair má navzdory masívnímu rušení letů také našlápnuto k ročnímu rekordnímu zisku na úrovni 1,45 miliardy eur. V prvním fiskálním pololetí aerolinky s ohledem na růst nabídky krátkých letů v Evropě snížily ceny letenek o pět procent a v dalším pololetí plánují další redukci o čtyři až šest procent. Finanční ředitel Neil Sorahan je navíc přesvědčen, že Ryanair bude mít do příštího léta dostatek pilotů a k tak rozsáhlému rušení letů již v budoucnu nebude docházet.

Na finanční výsledky společností Ryanair a Lufthansa bude mít v příštím roce příznivý dopad i zhroucení aerolinek Air Berlin a Monarch či problémy společnosti Alitalia. Jenom Lufthansa totiž převezme 81 letadel a 3000 zaměstnanců aerolinek Air Berlin.

K neočekávaně dobrým výsledkům společnosti Air France-KLM přispěla především vysoká letní poptávka i příznivější vývoj cen. Příjmy se zvýšily o 5,1 procenta na 7,2 miliardy eur (184,9 miliardy korun). Aerolinky silně těžily z návratu cestujících z Ameriky a z asijských zemích po loňských teroristických útocích.

Aerolinky také uvedly, že od dubna příštího roku zavedou nový jednosměrný poplatek 11 eur při rezervaci letenky prostřednictvím systémů třetích stran, jako je Amadeus, Travelport a Sabre. Firma tak následuje konkurenční Lufthansu a British Airways, které využívají novou technologii, aby získaly větší kontrolu nad prodejem letenek.

Foto: Shutterstock.com

 

Letecké dopravě bude věnováno prosincové vydání časopisu COT.

Pokud vás tento segment cestovního ruchu zajímá a nemáte ještě předplatné našeho měsíčníku, klikněte na obrázek vpravo!