Euročaj o páté

Snad si ještě vzpomínáte, že zprávy prvních dnů nového roku 2002 nebylytentokrát jenom o průběhu silvestrovských oslav, počtech zraněných, množstvívystřelených petard a objemech vypitého alkoholu. S letošním Novým rokemse nám totiž také narodilo EURO.

Pro pobavení veřejnosti bylo zapotřebí přidat nějakou tu zábavnou historkuo jeho zrodu, jako například, že v Belgii zaměstnanci jedné banky slavilitak vydatně, že ještě ani 2. ledna nestačili v bankomatech vyměnit belgickéfranky za Eura nebo že ve Francii vznikaly fronty u pokladen na placenýchdálnicích, protože jak řidiči, tak obsluha nedokázali dostatečně hbitězacházet s novou měnou. Jinak byly všechny seriozní komentáře až přílišjednotně pozitivní, že to připomínalo dobu před nějakým tím desetiletím.Nebo to bylo snad tím, že nové Euro je skutečně tak moudrý krok v ekonomicei politice, že proti němu nelze nic namítat? Jednoznačné soudy mi vždyckyvadily a tak jsem se rozjela na kus řeči za svou přítelkyní. Maggie jetotiž dáma, která věcem stále ještě rozumí, sama se nazývá euroskeptičkoua krom toho vaří naprosto skvělý pravý anglický čaj.

Všechno bylo nádherně tradiční
V příjemně vytopeném pokoji venkovského sídla, kde by pravděpodobněnastydl i sibiřský husky, voněl v konvici čaj, jak jinak než volně sypanýEarl Grey, a na talířku, jakém jiném, než od firmy Wedgewood byly pravéanglické sušenky, na které znala recept již kuchařka Olivera Cromwella.Maggie, jako vždy, elegantní, pečlivě upravená, vlídná a usměvavá. Probralyjsme rodinu, počasí, okrajově jsme se zmínily o krémech proti vráskám,třikrát usrkly čaje a nastal čas přejít k věci. Vyslovení slova Euro bylotrefou do černého a bublavý potůček nezávazné konverzace nabyl razanceNiagarských vodopádů.

Zavedení Eura je jen jedním z mnoha kroků
na cestě, kterou se EU nyní vydalo, tvrdí Maggie. Podle této teoriespolečná měna povede zcela nutně a neodvratně k relativně velmi rychlémusjednocování evropských ekonomik, resp. jejich makroekonomických nástrojů.Představme si, že ekonomika některého státu sdruženého v jednotném monetárnímsystému Eura zaznamená výrazný propad. Při dřívějších oddělených měnáchse EU nejdříve snažilo takovému státu pomoci, pokud to však nebylo možné,následovala devalvace příslušné měny, která opět upravila ekonomickou rovnováhu.

Takováto devalvace však nyní možná není, protože by se týkala všechstátů Eurozóny. Nově tedy bude nutné, již pokud možno preventivně, zabraňovatvzniku ekonomických krizí. K tomu však bude třeba unifikovat ekonomickésystémy států Eurozóny, například sjednotit výši daní a poplatků, jednotněupravit procentuální výši výdajů na sociální potřeby, poměr příjmové avýdajové části národních rozpočtů atd. Stále větší část klíčových rozhodnutíse tak bude přesouvat do Bruselu a národní rozpočty budou jen jakýmsi doplňkemsuperrozpočtu EU. Státy tak nebudou schopny odpovídajícím způsobem reagovatna svá národní specifika, např. na věkové složení obyvatel, růst populace,demografické trendy apod. Zkrátka, nebude příliš bráno v potaz, že co můžebýt dobré pro Finy, nemusí být nutně vhodné i pro Portugalce a naopak.

Nicméně, někteří ekonomové tvrdí, že případné nedostatky Eurozóny budoubohatě kompenzovány vytvořením obrovského ekonomického prostoru bez bariér,rozšířením trhů a odstraněním prakticky všech překážek v mezievropskémobchodu v rámci EU.

Co by nám ale mělo vadit nejvíce
je skutečnost, že o všech těchto zcela zásadních a důležitých otázkáchbudou rozhodovat lidé, o kterých Maggie tvrdí, že jsou to převážně neúspěšníopoziční politici, protože ti úspěšní zůstávají na domácí politické scéně.Podívejte se, jak to ve vedení EU vypadá, říká Maggie. Nějaký sympaťákprohraje doma ve volbách a kam s ním? Šup, a už je z něj komisař EU. Demokracie,volby, ale jděte, má drahá! Od těch, co chodí po ulici, berou průměrnéplaty a odvádějí daně, od nich přece nemůžete chtít nějaká moudrá rozhodnutí.To takový šikovný evropský politik, to je jiná třída! Ten ví, jak získatvysoce nadprůměrný plat a přitom skoro žádnou odpovědnost – zlatý padáček,o jakém se vám ani nesní. A pokud se Vám nechce ještě odejít do důchodu,no žádný problém, evropským komisařem můžete být snad i na doživotí. Apak, že se feudální šlechta už přežila. Ó nikoli, pouze se přesunula doChateau EU.

Bylo toho ještě více, co mi Maggie o Euru řekla, ale snad to byl jenten britský konzervatizmus a rezervovanost vůči všemu, co přichází z kontinentu,co tak negativně ovlivnilo její názory. V každém případě bylo jasné, žepro Maggie není Euro nějakou vybranou lahůdkou, ale jen ekonomickým hamburgeremvelmi průměrné eurochuti.

Tak, a teď se v tom vyznejte! Je to Euro skutečně tak dobré nebo naopaktak špatné? Snad až čas nám ukáže, kdo měl pravdu, pokud nějaká absolutnípravda i v tomto případě existuje. Možná za to může i ten skvělý čaj, jakýumí připravit jen Maggie, ale mě také připadá volně sypaný Earl Grey nějakchutnější než euročaj připravený z europytlíku o jednotné váze
2 gramy, který byl v souladu s evropskými předpisy máčen ve 2,5 decilitruvody horké 89°C po dobu jedné minuty a dvaceti vteřin přesně.

-vek-

Nejnovější články z rubriky

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více