cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Sasko – svět sám o sobě

Zařazeno v
Outgoing

30.11.2017

Je kolébkou tzv. Bílého zlata neboli filigránského porcelánu. Jeho svahy jsou plné hroznů, z nichž vznikají vysoce ceněná vína. V malých městech a vesničkách jsou dodnes k vidění dílny tradičních řemesel. Vítejte v Sasku, zemi rozmanitých možností.

Vítejte v Sasku, zemi rozmanitých možností

Sasko je jednou ze šestnácti spolkových zemí Německa. Jedním z jeho nejvýznamnějších měst jsou Drážďany, kam také směřují kroky mnoha zahraničních hostů. Milovníci turistiky, cyklovýletů i památek si však přijdou na své i v méně známých částech tohoto regionu.

Saskem aktivně

Lipsko nabízí ideální podmínky a nabídku pro cykloturistiku. V údolí Muldy, kde kdysi klapala mlýnská kola, dnes sviští ta horská. Ideálním výchozím bodem pro výlet s kolem je historické městečko Grimma. Právě tam se roku 1433 narodil zakladatel saského království Albrecht Srdnatý. V nedalekém klášteře Nimbuschen také žila kdysi Lutherova manželka a v letním sídle Georga Joachima Göschena se scházeli básníci Shiller či Körner.

Krajinou hudby

Milovníci pěší turistiky si zase přijdou na své ve Vogtlandsku. Protíná jej totiž populární turistická stezka Vogtland Panorama Weg vedoucí skrze saskou přírodu i tradiční malá městečka. Ve městě Markneukirchen je například dodnes možné navštívit řemeslné dílny vyrábějící dřevěné hudební nástroje. Postupy na ně si lidé předávají generace po generaci. V dílnách lze nejen pozorovat mistry při práci, ale výrobu si i vyzkoušet.

Ochutnejte Polabí

Údolí řeky Labe je lemováno množstvím malých vinařství. Ne náhodou tu proto vede Saská vinná stezka. Jejími počátečními a zároveň cílovými body jsou města Pirna a Diesbar-Seublitz. Spojuje je téměř devadesát vinařských kilometrů vedoucích jednou podél řeky, podruhé přes kopce s vyhlídkou do údolí. Po cestě mohou turisté průběžně ochutnávat odrůdy Müller-Thurgau, Elbling či Tramín. K návštěvě zve také místní zážitkové vinařství v barokním komplexu Schloss Wackerbarth, v němž se snoubí dlouholetá tradice s tou nejmodernější technologií. Vinařství nabízí řadu exkurzí pro veřejnost, při níž mají turisté možnost navštívit vinohrad i vinný sklep, kde jim odborníci detailně popíší postup výroby vína. V závěru prohlídky nechybí ani ochutnávka vybraných odrůd.

 Foto: Schloss Wackerbarth

Lucie SlovákováC.O.T. media