cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

DPA: Řecko letos doufá v rekordní sezonu

Zařazeno v
Outgoing
HORECA & MICE

17.5.2017

Četné lety a hotely už jsou obsazené, první hosté přijíždějí. Řecko letos počítá s turistickým boomem, jaký země desítky let nezažila, napsala v nedávných dnech agentura DPA. Po rekordním roce 2016 s přibližně 27,5 milionu turistů se má v tomto roce počet návštěvníků dostat až na 30 milionů.

Četné lety a hotely už jsou obsazené, první hosté přijíždějí. Řecko letos počítá s turistickým boomem, jaký země desítky let nezažila, napsala v nedávných dnech agentura DPA.

Dimitris Skalidis, který provozuje tři hotely v rybářské osadě Tolo na Peloponésu, si je skvělou sezonou naprosto jist. „Prožíváme turistický boom, jaký tu nebyl desítky let,“ říká nadšeně. „Máme skoro obsazeno a už přijímáme rezervace na rok 2018,“ potvrzuje jeho slova i Christos Pilatakis, ředitel hotelu na ostrově Rhodos: „Dokonce ještě v listopadu je v naší malé vísce Lindos obsazeno 60 procent pokojů.“

Do Helady to letos láká především německé turisty. Němci tvoří odjakživa největší skupinu zahraničních turistů v Řecku. Letos se má jejich počet zvýšit o další milion na celkové tři miliony, odhaduje athénské ministerstvo pro turistiku. Velmi populární je Řecko i mezi Francouzi, Brity a Rakušany.

Země těží z různých faktorů: z nejisté bezpečnostní situace v jiných oblíbených turistických zemích jako jsou Turecko a Egypt, ale také z toho, že se za poslední dva roky uklidnila situace uvnitř samotného Řecka. „Od roku 2015 už se nekonají žádné stávky, které by stály za řeč, a atentáty tady nejsou vůbec – lidé se cítí bezpečně,“ uvedl Dimitris Skalidis.

Navíc po schválení smlouvy o uprchlících mezi Evropskou unií (EU) a Tureckem silně zeslábl příliv utečenců. Na obzvlášť zasažených ostrovech Lesbos a Chios se turistický ruch vzpamatovává jen pozvolna, ještě pořád jich tu totiž ve špatných podmínkách vytrvale čekají tisíce. Ale ostrov Kos znovu zaznamenává významný nárůst rezervací.

Peníze od turistů Řecko neustále ohrožené bankrotem velmi potřebuje. Turistické odvětví hospodařilo v roce 2016 s obratem kolem 13 miliard eur (zhruba 346,7 miliardy korun) a letos by to mohlo být o 50 procent více, domnívá se ministerstvo pro turistiku.

I řecký turistický sektor však zasáhla rozsáhlá úsporná opatření a zvyšování daní, které po vysoce zadlužené zemi požádují mezinárodní věřitelé. Třeba v hotelech se daň z přidané hodnoty zvedla ze 13 na 24 procent. „Abychom zůstali konkurenceschopní, nepromítneme tato navýšení a odvody do účtů hostů,“ říká doplnil Skalidis.

Proč stát turistiku zatížil, místo aby ji podpořil, tomu hoteliér nerozumí. Ale teď už na hloubání nezbývá čas, protože sezona začala – a i do Tola na Peloponéském poloostrově dorazili první z mnoha očekávaných turistů.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Řecko se připravuje na novou sezónu, zájem o něj roste

 

Řecku se věnuje i dubnové vydání COT.

Nemáte-li časopis předplacen, příslušné vydání si můžete v elektronické verzi zakoupit přes Alza Media nebo přes Floowie.