cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Dopady koronaviru na turismus budou dle expertů dočasné

Zařazeno v
Incoming

5.2.2020

Omezení turismu kvůli šířící se nákaze koronaviru z Číny bude podle odborníků na cestovní ruch a služby dočasné. Situace, pokud nebude trvat dlouhodobě, by neměla podnikání poznamenat, propady by mohly být kompenzovány hosty z Evropy. Vyplývá to z vyjádření zástupců agentury CzechTourism a Asociací hotelů a restaurací ČR (AHR ČR).

Omezení turismu kvůli šířící se nákaze koronaviru z Číny bude podle odborníků na cestovní ruch a služby dočasné

Vláda v pondělí do odvolání schválila zákaz přímých letů mezi ČR a Čínou. Následkem nákazy novým typem koronaviru zemřelo přes 420 lidí, nakažených je k 21 tisíc. Kromě Číny jsou infikovaní lidé v 25 zemích.

Cestovní ruch se v České republice podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta kvůli nákaze koronaviru stejně jako v podobných situacích v minulosti příliš nezmění. „Turisty z Asie dočasně nahradí návštěvníci z jiných zemí. Nepříznivý dopad mohou pocítit podnikatelé, kteří se zaměřují na asijskou klientelu,“ řekl.

Přerušení leteckých linek může mít podle prezidenta AHR ČR Václava Stárka pro některá ubytovací zařízení například v Praze dopady. „Pokud by měla situace trvat dlouhodobě, budeme muset zvažovat, jak propady kompenzovat a nabízí se například evropské země. Pevně věříme, že tato situace neodradí od cestování do Evropy také například občany jiných zemí. Česká republika, patří stále mezi nejbezpečnější destinace všeobecně,“ doplnil.

Čínští turisté tvoří kolem šesti procent všech hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR. Loni jich do ČR přicestovalo kolem 620 tisíc, více než polovina jich míří do Prahy, necelá pětina do Jihočeského kraje.

Čtěte také: Některé tuzemské CK ruší nejbližší zájezdy do Číny

AHR ČR: Odliv čínských turistů by české služby neměl poškodit

ACK ČR: Cestovky si s dopady koronaviru na cestování poradí

Foto: Shutterstock.com