cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Do USA přijíždí méně turistů, možná i kvůli Trumpovi

Zařazeno v
Outgoing

1.12.2017

Počet zahraničních turistů v USA v prvním pololetí klesl o téměř čtyři procenta na 33,8 milionu. Méně jich bylo z téměř všech regionů, výjimkou byla Kanada. Uvedl to americký Národní úřad pro cestování a turistiku (NTTO). K poklesu zájmu přispívá silný dolar a také zprávy o násilnostech. Mnoho sektorů cestovního ruchu podle agentury AP také uvedlo, že počet turistů sníží rétorika prezidenta Donalda Trumpa zaměřená proti cizincům, stejně jako jeho přistěhovalecká politika.

Počet zahraničních turistů v USA v prvním pololetí klesl o téměř čtyři procenta na 33,8 milionu.

Z Kanady přicestovalo o pět procent více turistů, z Blízkého východu naopak skoro o 30 procent méně. Počet návštěvníků z Mexika se za pololetí snížil o 9,4 procenta a ze západní Evropy o 1,8 procenta.

„Nejnovější vládní data ohledně cestování jsou velmi znepokojivá nejen pro naše odvětví, ale pro každého, kdo se stará o ekonomický blahobyt Spojených států,“ uvedl ředitel Amerického svazu cestovního ruchu Roger Dow. Svaz je neziskovou organizací, která zastupuje odvětví cestovního ruchu.

Dow také upozornil, že cestovní ruch je pro USA druhou největší vývozní položkou a podporuje v Americe více než 15 milionů pracovních míst. Změna tohoto znepokojivého trendu by se tak podle něj měla stát národní prioritou.

Čerstvá data vylekala i marketingovou agenturu NYC & Company. Očekává, že New York letos přijde o 100 tisíc turistů ze zahraničí a že počet turistů ve městě klesne letos poprvé od roku 2009.

K poklesu počtu turistů zřejmě přispívá i růst kurzu dolaru, který cizincům zdražuje dovolenou v USA. Obavy ale mohou vyvolávat i zprávy o útocích střelnou zbraní, které mohou některé turisty přimět, že si vyberou z bezpečnostních důvodů jinou destinaci.

Někteří odborníci na cestovní ruch, jako například Arthur Frommer z firmy vydávající cestovní průvodce, už před časem varovali, že Trumpova rétorika i politika mohou způsobit takzvaný „Trumpův propad“ v cestovním ruchu. Na začátku tohoto roku to ale čísla ještě neodrážela, zřejmě kvůli tomu, že turisté si tehdejší cestu naplánovali ještě předtím, než se Trump ujal funkce.

Foto: Shutterstock.com