Do golfových dálav

O golfu se říká, že se mu s nadšením věnují muži i ženy všech věkových kategorií, což je dobře, protože má blahodárné účinky nejen na tělo, ale také na morálku. V současné době je také prostředkem, jak navázat, upevnit či vylepšit vztahy s klienty, jak získat nové a podobně. V našich zeměpisných šířkách je ale golf víceméně sezonní záležitostí – přece jenom je rozdíl v tom, když rázujete pod mírným a laskavým sluníčkem sytým greenem, než když odpalujete míč holí s dvoucentimetrovou námrazou a mlha vám nedovolí dohlédnout než na deset metrů, natož k nějaké jamce. Ne každý zamíří ke golfovému simulátoru a existuje spousta nadšenců, kteří v zimě odjíždějí na golfové dovolené. Za golfem se ovšem nemusí do zahraničí jezdit jen v zimě, každý rád okusí něco nového a neokoukaného.

Jednou ze zemí, kde se golfisté cítí jako v ráji, je Portugalsko. Když srovnáte jeho poměrně malou rozlohu, oplývá tato země poměrně slušným množstvím velmi kvalitních golfových hřišť. V okolí Lisabonu je jich šestnáct, v portském kraji osm. Nejvýběrovější sbírku romantické krajiny, infrastruktury a golfových hřišť (20) naleznete ale na jižním pobřeží v Algarve. Dalších 7 golfových hřišt nabízejí portugalské ostrovy včetně Madeiry.

Pobřeží Algarve je zhruba 150 kilometrů dlouhé a střídají se na něm bílé písčité pláže s načervenalými útesy. Je tu spousta příležitostí k doplňkovým aktivitám. které se pochopitelně sestávají hlavně z různých vodních sportů a radovánek.

Jedním z nejlepších hřišť v Portugalsku je Alto Golf Course. Leží nedaleko pobřeží u vesnice Alvor a znalci uvádějí, že šestnáctá jamka (par 5) je se svými 604 metry pravděpodobně nejdelší v Evropě.

Dalším tipem může být středisko Carvoeiro Golf Resort, který se skládá ze dvou hřišť – Vale de Pinta a Quinta de Gramacho. Hřiště téměř naprosto zapadají do okolní přírody a jsou obklopena olivovými háji a dalšími stromy, kterým je i více než 600 let. Vale de Pinta se řadí mezi 40 nejlepších evropských hřišť.

Portugalskou golfovou lahůdkou je hřiště Parque da Floresta. Leží mezi rybářskou vesnicí a horami a je pokládáno za velmi náročné – na páté jamce se dá pokračovat jedině tehdy, když zahrajete první odpal přímo na green, a jedenáctá jamka je zcela odříznuta vodními překážkami.

Jednou z velmi přitažlivých golfových destinací se stalo Tunisko. Na jeho pobřeží vyrostla celá řada golfových hřišť, většinou na velmi slušné úrovni. Na rozdíl od Portugalska, kam se v mimosezoně dostanete jen s přestupem (v létě tam létá Travel Service), je Tunisko velmi snadno a rychle přístupné (let trvá jen zhruba 2,5 hodiny). Další výhodou golfování v Tunisku je i cenová dostupnost, zejména v mimosezoně. Tunisko má příjemné podnebí, pláže s jemným pískem, dobrý standard služeb, nabízí francouzskou kuchyni a existuje tam velký výběr zajímavých výletů.

Nejvyhledávanější golfoviště se nacházejí v oblasti Sousse a Hammametu. Například na Palm Links Golf Course téměř narazíte už při cestě od letiště v Monastiru do Sousse. Poblíž se nachází i jedna z nejlepších tuniských pláží. El Kantaoui Golf Course navrhl známý designér a autor většiny tuniských hřišť Ronald Fream. Hraje se na něm několik mezinárodních soutěží a některé údery můžete hrát přímo z pláže. Dalším blízkým hřištěm je Monastir Golf Course, patří k technicky velmi náročným a má několik vodních překážek.

Přesunete-li se trochu blíže k Hammametu, čeká vás například Yasmine Golf Course, kopcovité hřiště se spoustou zajímavých vodních překážek. Citrus Golf Course jsou vlastně dvě osmnáctijamková hřiště, v pořadí čtvrté a páté, kterých se Ronald Fream v Tunisku dopustil. Olive Course je plné různých nástrah, a proto je určeno spíše hráčům s vysokým handicapem. Forest Course je lehčí, o to více má ale vodních překážek. Nejblíže od mezinárodního letiště v Tunisu leží Carthago Golf Course. Je obklopeno staletými eukalypty, cypřiši, piniemi a samozřejmě olivovníky. V blízkosti některých jamek rostou také mandarinky, pomeranče a citrony.

Když jsme u onoho Středomoří, nemůžeme vynechat Kypr. Klimatické podmínky tu jsou takové, že ani v×zimě se tu neklepete zimou. Ba naopak. Krom toho po celé zimní období tu můžete provozovat desítky dalších aktivit, od výletů do hor přes cyklistiku až třeba po paragliding. A máte-li přitom ještě slabost pro památky, pak hrozí nebezpečí, že vám na ten golf ani nezbude čas. O peníze, jak známo, jde vždy až v×první řadě, a tak vězte, že golfová dovolená na Kypru je cenově velmi přijatelná.

Nedá se říci, že by na Kypru byla golfová hřiště všude, kam oko pohlédne. Popravdě řečeno, jsou tu dvě a další dvě jsou ve výstavbě. Ale ta, co tu jsou, stojí za to.

Shodou okolností se nacházejí na jihozápadním pobřeží poblíž města Pafos, takže na cestě od jednoho ke×druhému nemusíte přejíždět přes celý ostrov.

Severovýchodně od Pafosu najdete Tsada Golf Club. Toto hřiště leží na pozemcích kláštera z 12. století v pahorkatině, zvané Tsada v×nadmořské výšce asi 550 metrů. Pokud se rozhodnete zajet sem v×létě, pak vězte, že toto hřiště má jakousi přírodní klimatizaci. V×létě z×kopců vane chladivý větřík. V×zimě to má zakázáno. Vyhlášená je klubovna Tsada Golf Clubu – má bar, restauraci, vedle jsou tenisové kurty, koupaliště a je tu i golfová škola.

O kousek jinde, na jihovýchod od Pafosu, se nachází Secret Valley Golf Club, jakési golfové „tajné údolí“. Toto hřiště má podobné vybavení jako Tsada Golf Club a navíc nabízí zdokonalení techniky pomocí videoprojekce.

Z×Pafosu a zejména právě ze Secret Valley Golf Clubu je to jen kousek k×místu, které se jmenuje Petra tou Romiou. Tady se podle legendy vygenerovala z×mořských vln (podle jiných pramenů z×mořské pěny) bohyně lásky a krásy Afrodíta.

Popravdě řečeno, za golfem se dá cestovat po celém světě. V Turecku se golfuje hlavně v okolí Antalye, na Srí Lance v oblasti hlavního města Colomba – Royal Colombo Golf Club je mimochodem třetím nejstarším na světě nebo také třeba na hřišti Nuwara Elliya, které leží v nadmořské výšce 2000 metrů a vyznačuje se exotickou scenérií.

Poslední dobou se začíná prosazovat i jižní Afrika. Nabízí několik golfových oblastí. Jednou z nich je Western Cape, což je kraj kolem Kapského Města. Dominuje mu přes 1600 m vysoká Stolová hora. Ve Western Cape je zhruba 12 kvalitních golfových hřišť. Garden Route neboli Zahradní cesta je známá svými přírodními krásami, skvělými plážemi, lesy i vysokými horami. Krom golfu se tu můžete věnovat koupání, potápění, pěší turistice nebo třeba také ochutnávání proslaveného jihoafrického vína.

Opravdovou lahůdkou jsou ale programy, při kterých luxusně cestujete od jednoho vybraného golfového hřiště ke druhému. Když už jsme v té jižní Africe, jezdí tu tak zvaný Golf Train Explorer, jeden z nejluxusnějších vlaků na světě, který svou okružní cestu začíná v Pretorii pokračuje do Svazilandu, Durbanu, Ladysmithu, Sun City a končí opět v Pretorii. Golfoví hráči mohou hrát na pěti nejlepších a nejprestižnějších hřištích Jihoafrické republiky, jejich manželky, manželé nebo děti se mohou vydat na výlet do domorodých vesnic nebo na safari. Kupé vlaku mají ložnici a salonek s klimatizací, kompletní koupelnu, sejf, lednici a skříň. Veškeré jídlo i nápoje, exkurze, transfery a poplatky jsou v ceně. Výlet trvá 8 dnů.

Pokud si spíš potrpíte na moře než na dunění pražců, vydejte se na golfovou túru na palubě pětihvězdičkové lodi Europa. Europa se s náruživými golfisty plaví ledaskde po světě a podobně jako v případě jihoafrického golfového vlaku je téměř vše v ceně. S Europou se můžete vypravit například na 12denní turné po Baltském moři (8 hřišť), na 11denní plavbu z Athén do Malagy (7 hřišť), křížem krážem po Karibiku (7 hřišť) nebo až do Jižní Ameriky. Ceny se pohybují od 6 350 do 12 560 eur.

-dva-

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více