cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Do Česka loni přijelo 31 mil. zahraničních návštěvníků

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony

14.4.2017

Do České republiky přijelo během loňského roku rekordních 31,1 milionu zahraničních návštěvníků. Ve srovnání s rokem 2015 to představuje nárůst o 11,7 procenta. V tuzemských hotelech, penzionech, kempech a soukromí se jich z toho ubytovalo 12,2 milionu. Dalších 16,2 milionu byli jednodenní návštěvníci a 2,6 milionu cizinců byli tranzitující návštěvníci.

Do České republiky přijelo během loňského roku rekordních 31,1 milionu zahraničních návštěvníků.Údaje vyplývají z aktuálního výzkumu, který pro agenturu CzechTourism realizovala společnost STEM/MARK.

„Ve srovnání s rokem 2015 tak vzrostl počet zahraničních účastníků cestovního ruchu o 3,3 milionu," uvedla mluvčí agentury Martina Fišerová. Zahraniční návštěvníci utratili v roce 2016 odhadem celkem 228 miliard korun. Ve srovnání s rokem předcházejícím tak vzrostly jejich celkové výdaje o 22 miliard korun, tedy zhruba o 10,5 procenta. Z toho v roce 2016 utratili jednodenní návštěvníci zhruba 24,5 miliard korun, zahraniční turisté utratili 201,5 miliardy korun a 2,4 miliardy korun poté tranzitující návštěvníci.

Hlavními důvody návštěvy České republiky byly u většiny především nákupy a dovolená. Struktura podle důvodu návštěv je výrazně ovlivněna typem návštěvníka i ročním obdobím. „Praha je dlouhodobě atraktivní pro třetinu všech návštěvníků, jednodenní návštěvníci poté navštěvují především místa v blízkosti hranic, jako jsou horské oblasti,“ dodala Fišerová. Nákupnímu cestovnímu ruchu dominují destinace v blízkosti větších hraničních přechodů jako jsou Aš, Folmava, Hodonín, Chomutov či Cheb.

Z výzkumu také vyplynulo, že nejatraktivnějším městem je pro zahraniční návštěvníky dlouhodobě Praha. S odstupem následují Brno, Český Krumlov, Karlovy Vary, Plzeň a dále lázeňská a turisticky zajímavá místa. S roční sezónou se mění preference v typu navštíveného místa. V létě převládají místa bohatá na památky a přírodní krásy, v zimě jsou lákadlem české hory.

Potěšujícím zjištěním byla skutečnost, že více než 9 z 10 turistů bylo s návštěvou České republiky velmi spokojeno (65 procent) či spíše spokojeno (30 procent). Více než 4/5 všech návštěvníků neshledaly při své návštěvě žádná negativa. „Pokud byly uváděny některé důvody nespokojenosti, pak se jednalo zejména o infrastrukturu a stav silnic, jazykovou nevybavenost, přístup obyvatel a ceny vybraných služeb,“ dodala MarkétaVogelová, ředitelka Institutu turismu.

Naprostou většinu účastníků cestovního ruchu České republiky tvoří obyvatelé sousedních států – je jich sedm z deseti. Většina jich přijíždí z Německa (40 procent), Slovenska (12 procnet), Rakouska (9 procent) či Polska (9 procent). Ve srovnání s loňským rokem nedošlo v tomto trendu k žádným významným změnám.

„V průběhu let 2011 až 2016 postupně rostl podíl Italů, nyní patří Italům 2. příčka v návštěvnosti. Ve srovnání s rokem 2015 také vzrostl podíl Britů. V letech 2011 až 2013 postupně rostl podíl Rusů (ze 4 na 10 procent), v roce 2014 se nárůst zastavil a od roku 2015 jejich podíl klesá,“ uvedla Markéta Vogelová.

Vývoj návštěvnosti v průběhu roku podle národnosti je značně rozkolísaný. Italové a Němci k nám přijeli hlavně v zimních měsících, v letních měsících k nám míří více turistů ze vzdálenějších destinací.

Foto: Shutterstock.com

 

Příjezdových statistikám z pohledu ČSÚ se věnuje i dubnové vydání COT.

Nemáte-li časopis předplacen, příslušné vydání si můžete v elektronické verzi zakoupit přes Alza Media nebo přes Floowie.