cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Covid téměř pohřbil zájezdy na první moment

Zařazeno v
Outgoing

6.11.2020

Ještě loni si cestovní kanceláře pochvalovaly rostoucí zájem o prodej first minut zájezdů. Koronavirová krize ale tento trend zcela obrátila – průzkum ERV Evropské pojišťovny ukázal, že zatímco v loňském roce se polovina zájezdů prodala v rámci first minute nabídek, letos plánuje pořídit příští letní dovolenou v předstihu jen desetina Čechů. Naopak třetina respondentů uvedla, že bude letní dovolenou řešit až na poslední chvíli.

Koronavirová krize naprosto mění spotřebitelské zvyklosti Čechů

Včasné nákupy dovolených si Češi v posledních letech oblíbili natolik, že 40-50 procent letních zájezdů si objednali již v předprodejích. Nejžádanější hotely v nejoblíbenějších destinacích tak dokonce v některých případech byly vloni touto dobou vyprodány. Kvůli letošní pandemii koronaviru se razantně omezily možnosti cestování do zahraničí a situace také velmi výrazně změnila chování spotřebitelů.

 

Jen 11 % Čechů strávilo letní dovolenou v cizině vloni i letos

Pakliže v roce 2019 vyrazilo na letní dovolenou do zahraničí 34 % Čechů, letos už jen třetina z nich, ostatní trávili dovolenou cestováním po ČR, doma či na chatě. „Z průzkumu je jasně znatelná změna chování i těch Čechů, kteří jsou zvyklí pravidelně vyrážet do zahraničí. Zatímco v předchozích letech si dovolenou mimo Českou republiku dopřál každý třetí, letos jen každý devátý,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

 

K moři ještě méně

Z letního televizního zpravodajství mohl nezúčastněný pozorovatel nabýt dojmu, že většina našinců strávila svoji letní dovolenou na Jadranu či na plážích kolem Středozemního moře. Data ERV Evropské pojišťovny ale hovoří jinak. Podle zmiňovaného průzkumu vyrazilo loni k moři 21 % Čechů, letos už jen čtvrtina z nich, dalších 7 % vyměnilo moře za jiný druh zahraniční dovolené. „K moři tedy meziročně vyrazilo o 3/4 méně lidí. Takto dramatický propad nezaznamenal český cestovní ruch ani v roce 2016, kdy byl zasažen teroristickými útoky v turistických destinacích,“ uvádí Vlastimil Divoký.

 

First nebo last minute dovolená v roce 2021?

Výsledky průzkumu jasně ukázaly radikální změnu spotřebitelského chování v zařizování nadcházející letní dovolené. Jen 9 % Čechů totiž plánuje její nákup nejpozději do konce února příštího roku, tedy v rámci first minute nabídky. Naopak 32 % lidí bude letní dovolenou řešit až na poslední chvíli, tedy formou last minute zájezdů. Téměř polovina (45 %) respondentů pak uvedla, že zatím neplánuje dovolenou v zahraničí vůbec.

 Foto: Shutterstock.com