COT na cestách – Thajsko, země úsměvů – den první

Když je v Praze deset stupňů a pršavo a po více než dvaceti hodinách čekání, přestupů a letů se ocitnete v Chiang Mai, kde je osmatřicet a vlhko, je vám, jako by vás olízla velká kráva. Je to nezvyklé, ale není to nepříjemné. Dokonce snad naopak, říkám já, který v Praze při teplotách nad třicet vyhlašuje zákaz vycházení. Může za to ta země, to město…

Tradice na každém kroku

Druhé největší thajské město sice neleží u moře, ale je centrem severu a turisté o něm vědí. Já ode dneška také. Přijal jsem pozvání strávit Velikonoce v Thajsku, na oslavách zdejšího nového roku, který se slaví tři dny, vždy od 13. dubna. Přiznávám, že po té skoro denní cestě jsem si naordinoval klid a vyrazili jsme s partičkou evropských novinářek na večeři v té tradiční podobě, jako tu na severu mívá, tedy Lana Khantoke. A abychom hned od začátku nasáli tu správnou atmosféru, nechali jsme se zavézt do vyhlášené restaurace v centru, kde k jídlu servírují i thajské tance. Co k tomu říct víc, než že večer byl skvělý, jídlo výtečné, kultura exotická. Zní to jako zklamání? Vůbec ne. Byl to nezapomenutelný zážitek, a hned z několika důvodů. Možná že v jednotlivostech to nebylo nad očekáváním, ale atmosféra, v níž je to celé zahaleno, je podmanivá.

Město žije v překotném rytmu, ale s obrovským vnitřním klidem. Který je tak nakažlivý, že už cestou z letiště do centra jsem vnímal atmosféru, která našeptává ďábelské „Nic nemusíš, pojď si užívat!“… A že by bylo čeho – Thajci milují jídlo a zábavu a setkávání a není tu ulice, v níž byste nenarazili na několik stánků, zvoucích k občerstvení a posezení. Za několik dní návštěva Chiang Mai stojí. Můžete se celé dny loudat uličkami se stánky a bazary a vnímat tep města, který jinde nezažijete. Ani moře vás tu nebude rušit.

Farmářský sever také nabízí trochu odlišnou kuchyni než přímořský jih. Rozhodně ne horší. Při Lana Khantoke se sedí naboso, na zemi, a na stůl se snášejí dobroty ne každému zvlášť, ale pěkně všem najednou, všichni si berou se všemi ze všeho a všem je fajn. Pospolitost je krásná věc. Dokonce tak krásná, že se nemusíte bát ani o boty, které jste nechali před restaurací ve stojanech. Pro Čecha, který ví, co je to nechat boty na chodbě v paneláku, věc zcela nepochopitelná. Inu, Thajsko…

Dnes obrázky spíše beze slov, až na výjimky… Zítra vás pozvu na Festival vody.

Vydržely. Všechny. Volně přítupné...

 

Foto: Petr Karban

 

Pokračování: COT na cestách – Thajsko, země úsměvů – den druhý

 

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více