cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Co by čekalo trh, kdyby Číňané přestali jezdit do ČR?

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony
HORECA & MICE

15.10.2019

Pokud by čínská vláda začala odrazovat Číňany od zastávky v Praze a nepřijel by ani jeden čínský turista, české hotely by podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala ztratily zhruba tři procenta z počtu přenocování. Propadly by se i tržby pražských hotelů a luxusních obchodů, kde Číňané nadprůměrně utrácejí, řekl. Neočekává ale, že by čínská strana příliv turistů do ČR chtěla omezovat. Podle agentury CzechTourism patří výdaje čínských turistů na návštěvu Česka v porovnání s ostatními národnostmi k nejvyšším.

Podle agentury CzechTourism patří výdaje čínských turistů na návštěvu Česka v porovnání s ostatními národnostmi k nejvyšším

Tento týden pražská rada rozhodla o vypovězení partnerské smlouvy mezi hlavními městy obou zemí. Vedení Prahy uvedlo, že ukončení smlouvy městu neuškodí, protože čínští turisté většinou přilétají jen na jeden den a příliš neutrácejí.

„Pokud se budeme dívat přes tržby, pak by propad pražských hotelů byl řádově na úrovni čtyř procent, protože čínští turisté využívají lehce nadprůměrné hotely. Potenciálně silnější dopad by byl cítit v Pařížské ulici, kde Číňan, i když tu stráví typicky 1,5 noci, za luxusní předměty utrácí nadprůměrně,“ odhalil Dohnal.

Loni Česko navštívilo podle Českého statistického úřadu 618 tisíc čínských turistů, tedy o 26 procent více v roce 2017. V prvním pololetí letošního roku přijelo do ČR téměř 280 tisíc čínských turistů.

Z 60 procent přenocují Číňané v Praze a z dalších 18 procent v Jihočeském kraji. „Výraznější pokles by tedy citelněji pocítili právě v těchto regionech,“ řekl ředitel agentury CzechTourism Jan Herget. Situaci srovnává s rokem 2013, kdy EU zavedla sankce proti Rusku, a počet ruských turistů meziročně výrazně poklesl a doposud se nesrovnal. „Případným výrazným odlivem čínských turistů by samozřejmě byli zasaženi provozovatelé služeb, kteří se výhradně nebo převážně zaměřují na tuto cílovou skupinu,“ dodal Herget.

Celkově se na osobu a den podle CzechTourismu výdaje Číňana pohybují kolem 5000 korun, z toho 1300 korun denně utratí přímo při pobytu v ČR. Zbytek tvoří výdaje před cestou, do nichž se promítá zejména vysoká cena letenky a zaplacení zájezdu takzvaně na klíč. Převažují organizované zájezdy, ale pomalu začínají růst i ty individuální

„Pro porovnání s ostatními (národnostmi) je tedy lepší použít výdaje na místě, zejména pak výdaje na zboží a stravování. I v této kategorii jsou jejich (Číňanů) výdaje nadprůměrné, srovnatelně třeba s turisty z Jižní Koreje,“ objasnil Herget.

Průměrně se v ČR podle CzechTourismu zdrží Číňané 2,5 dne. Nejčastěji přijíždějí za kulturními památkami do Prahy a Českého Krumlova. Individuální cesty plánují za filmy a svatbami. Podle Hergeta roste zájem o turismus kongresový a incentivní. Obvykle ho využívají firmy, které posílají své zaměstnance na cesty za poznáním, aniž po nich chtějí nějakou práci. „Tito návštěvníci pak v České republice stráví delší čas a utratí také více peněz,“ dodal Herget.

Foto: Shutterstock.com