cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Česká republika je 23. nejpopulárnější kongresovou destinací

Zařazeno v
Incoming
Města & Regiony
HORECA & MICE

4.6.2018

V loňském roce se v České republice uskutečnilo 187 mezinárodních asociačních meetingů, kterých se účastnilo přes 73 tisíc delegátů. Země se díky tomu umístila na 23. místě celosvětového žebříčku destinací, který každoročně vydává Mezinárodní kongresová asociace ICCA. Jedná se o zatím nejlepší umístění.

V loňském roce se v České republice uskutečnilo 187 mezinárodních asociačních meetingů, kterých se účastnilo přes 73 tisíc delegátů

V počtu akcí tak za sebou ČR nechala takové destinace jako Norsko, Řecko, Spojené arabské emiráty, Chorvatsko, Indie či Rusko. V rámci zemí V4 si lépe vedlo jen Polsko (18. místo). Loňských 187 asociačních meetingů představuje 13procentní nárůst oproti roku 2016. Asociační kongresy přivítali v České republice přes 73 tisíc delegátů, což představuje 30procentní nárůst oproti roku 2016.

„Po Praze, která si na poli mezinárodních asociačních meetingů drží stále prim, byly nejvyhledávanějšími regiony Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina. Na ministerstvu pro místní rozvoj se proto dlouhodobě snažíme posilovat pozici našich regionů, aby byly pro oblast kongresového průmyslu ještě žádanější,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Na špičce destinací kongresového a incentivního průmyslu zůstává USA (941 akcí), Německo (682 akcí) a Velká Británie (592 akcí).

„Kongresový průmysl je významným odvětvím cestovního ruchu v České republice. Útrata delegátů mířících na kongres je oproti běžnému turistovi několikanásobná,“ okomentoval Zdeněk Giormani, ředitel Czech Convention Bureau. Průměrná útrata delegáta na meeting vyčíslená mezinárodní asociací ICCA je na osobu a den 12 tisíc korun. Průměrná doba trvání jednoho asociačního meetingu je 3,72 dne.

Praha, kde se odehrává většina akcí, se pak umístila v celosvětovém žebříčku na 8. místě, což je i její historický úspěch. Praha předčila metropole jakými jsou např. Hong Kong, Lisabon, Tokio, Řím, Dubaj či Peking. Nejoblíbenějším kongresovými městy světa jsou Barcelona, Paříž a Vídeň.

O popularitě Prahy hovoří i skutečnost, že si vedla nejlépe také ve srovnání měst V4 – Budapešť obsadila 12. místo, Varšava 23. místo a Bratislavě patří 177. pozice na žebříku. V žebříčku měst zabodovala i další města. Brno obsadilo 228. místo a Plzeň poté 358. místo.

Dle údajů Českého statistického úřadu se v regionech České republiky v loňském roce odehrálo 12 542 akcí s více než 1,3 miliony účastníků. Mezi regiony drží prim hlavní město Praha. Odehrálo se zde přes 4 tisíce konferenčních akcí, kterých se zúčastnilo přes půl milionu delegátů. Zásadně rostly počty účastníků i konaných akcí v regionech České republiky. Po Praze byl nejoblíbenějším regionem v rámci segmentu MICE Jihomoravský kraj, kde počet delegátů vloni meziročně vzrostl na 202 tisíc.

Foto: Shutterstock.com