cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Během týdne přišlo do systému EET 18,1 mil. účtenek a 700 udání

Zařazeno v
Města & Regiony
HORECA & MICE

8.12.2016

Restauratéři a hoteliéři odeslali do systému EET za první týden fungování evidence zhruba 18,1 milionu účtenek. Zároveň již finanční správa eviduje na 706 oznámení o nevydání účtenky, informovala mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Systém podle ní běží plynule a bez problémů.

Restauratéři a hoteliéři odeslali do systému EET za první týden fungování evidence zhruba 18,1 milionu účtenek.

Do EET je zatím zapojeno podle DIČ téměř 39 400 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40 000 podnikatelů. Finanční správa registruje 52 248 vydaných žádostí o autentizační údaje.

Doba odezvy centrálního systému je v průměru pod jednou sekundou, přesně 79 milisekund. I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezva systémů dobrá a systém pracuje bez problémů. Zákon stanovuje jako hraniční dobu dvě vteřiny, při delší může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu EET.

Podle provozního ředitele dodavatele pokladních systému Storyous Petra Filipce především víkendový provoz restaurací ukázal, že největším problémem EET budou nevhodně zvolené systémy pro evidenci. Filipec se tak domnívá, že současný stav povede k obměně většiny pokladních systému v gastronomii. „Pokud se bude opakovat model ze zahraničí, tak až dvě třetiny účelových dodavatelů své EET systémy přestane rozvíjet, případně zkrachují. Část lidí EET pokladny možná zcela opustí díky novým výjimkám v zákonu, zbytek pak přesedlá na stabilní a solidní řešení, které prověří teprve praxe,“ uvedl.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek řekl, že nejen kvůli EET svou činnost ukončí 15 až 20 procent restaurací. „Důvodem není jen zavedení EET, ale další regulace, které již několik let na obor pohostinství dopadají. Konkrétně můžeme zmínit například zákon o potravinách, povinnost značení alergenů, dále připravovanou regulaci cen nealkoholických nápojů, zákaz kouření a podobně,“ uvedl. Zároveň ale dodal, že budou samozřejmě vznikat i nové provozovny.

Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání. Ministerstvo financí oznámilo, že k EET spustí od poloviny příštího roku účtenkovou loterii. Ročně chce na výhrách rozdělit až 65 milionů korun.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Pokladnu pro EET stále nemá 20 až 30 procent firem z gastronomie

EET ztratila kvůli dalším výjimkám podporu AHR ČR