cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

AP: Albánie chce přilákat turisty do odlehlých vesnic

Zařazeno v
Outgoing

6.9.2017

Strmá polní cesta vysoko v horách jižní Albánie, na které je možné spíše natrefit na kozy než na auto, vede k několika vesničkám, kde se zdánlivě zastavil čas. Podél útesu, za rozpadající se pevností, leží Nivica – vesnička, kterou nezná ani mnoho Albánců. Nová iniciativa zaměřená na turistický rozvoj v oblasti má však za úkol do Nivice přilákat návštěvníky, kteří mají zájem prohlédnout si přírodní krásy Albánie a podívat se na tradiční způsob života.

Strmá polní cesta vysoko v horách jižní Albánie, na které je možné spíše natrefit na kozy než na auto, vede k několika vesničkám, kde se zdánlivě zastavil čas.

„Zahájili jsme pilotní projekt s cílem propojit vesnické komunity, které se nacházejí velmi blízko pobřeží, ale které dosud z turismu na pobřeží netěžily,“ řekl agentuře AP Auron Tare, jenž stojí v čele albánské národní pobřežní agentury a který vede projekt v Nivici.

Oblast toho může nabídnout mnoho. Průzračné potůčky protékají kaňony a roklemi. Malé kamenné mosty z dob Osmanské říše se už několik staletí tyčí nad strouhami. Stejně jako je tomu po celém Balkáně, má i tato oblasti bohatou historii.

„Příběhy z dějin jsou kromě přírody dalším důvodem, proč to tady navštívit. Oblastí kdysi pochodovali římští vojáci, cestovali skrze ni Normané a Turkové,“ uvedl Tare a dodal: „Navíc je tady krásná příroda a nedotknutý způsob života. Můžete tady vidět vesničany dojit kozy a ovce stejně jako před 4000 lety. Vidíte tu tradiční vesnický způsob života, což je velmi zajímavé pro lidí, kteří to už nezažili.“

Většinu návštěvníků zatím tvoří mladí cestovatelé z Evropy, kteří v oblasti podnikají výšlapy a stanují nedaleko vesnice. Podle Tareho vesnici v posledním měsíci navštívilo asi 150 turistů, převážně z České republiky. Vysoký počet českých turistů přičítá příspěvkům, které na sociální síti sdílel tým Čechů, který se v regionu podílel na značení stovky let starých stezek. Přesto se Nivica stále ocitá mimo hlavní dění. Mnoho obyvatel pobřeží, které se nachází na druhé straně hor, o vesnici nikdy neslyšelo. „Můžeme říct, že tato vesnice je schována hluboko v horách,“ poznamenala archeoložka Lorena Sinatrakajová, která se projektu účastní. Sama přiznává, že předtím o vesnici také nikdy neslyšela. Když do vesnice přišli lídři projektu, poznali místo, kde jsou lidé stále závislí na zemědělství a chovu zvířat. Turismus byl místním cizí a velká část vesnice byla v dezolátním stavu.

Prvním úkolem tak bylo odklidit odpadky. Teď, když bylo náměstí uklizeno, kameníci v začali opracovávat kvádry, z kterých bude postaven penzion, jenž má být dokončen příští rok na jaře. V rámci projektu má být v Nivici opraveno i dalších několik starých domů, které budou sloužit jako penziony, díky čemuž si místní budou moci přivydělat. Sinatrakajová tvrdí, že místní projekt uvítali, když se dozvěděli, že jim turismus může pomoci. Cílem však není Nivicu proměnit v místo, kam autobusy přivážejí tisíce turistů, protože to by narušilo klid a místní způsob života.

„Jak víme, turismus může být velkým přínosem, ale může mít i stinnou stránku, jako je ničení místní kultury a přírody. Je důležité toto brát v potaz,“ řekl Tare. „Chceme, aby se turisté cítili vítáni a zároveň aby nebyla narušena místní kultura. Je to náročný úkol a pouze čas ukáže, jestli máme pravdu,“ uzavřel.

Foto: Shutterstock.com