cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Adventní lákadla v okolí Drážďan

Zařazeno v
Outgoing

2.12.2017

Drážďanský vánoční trh Striezelmarkt otevřel návštěvníkům své brány 29. listopadu 2017. Letos se tak stalo už po 583., což z trhu činí ten vůbec nejstarší v celém Německu. Kromě něj však v okolí Drážďan čeká návštěvníky řada dalších lákadel.

To vše čeká návštěvníky zámku Moritzburg

Se zprovozněním posledního úseku dálnice D8 vedoucí z Prahy do Německa je země pro české turisty ještě přístupnější. Do Drážďan je to autem z hlavního města něco málo přes hodinu. Především v období adventu se tak Češi vydávají užívat si saských krás. Právě Sasko je totiž v Německu vánoční zemí číslo jedna a dodržují se tady ty nejstarší tradice a zvyky.

Za Popelkou

Prohlídky sklepení, výstava k pohádkové Popelce, nebo největší sbírka loveckých trofejí v Evropě. To vše čeká návštěvníky zámku Moritzburg. Perla saského baroka, jak je mu často přezdíváno, leží asi 14 km na severozápad od Drážďan. Z původní renesanční stavby jej nechal do dnešní barokní podoby přestavět August Silný v první polovině 18. století.

A právě prostory tohoto zámku se staly kulisami pro část děje německo-české pohádky Tři oříšky pro Popelku. Období adventu se tu proto nese v pohádkovém duchu. Od 18. listopadu do 25. února je v Moritzburgu k vidění filmová výstava. Na návštěvníky tu čekají interaktivní prvky – mohou si například vyzkoušet pohádkové kostýmy a vyfotit se ve filmových kulisách. Letošní novinkou, kterou si Moritzburg pro návštěvníky přichystal, je znovuotevření Kamenného sálu se sbírkou loveckých trofejí.

Míšeňské umění

Nad ním se do výše tyčí zámek Albrechtsburg

 

Asi 30 km od Drážďan leží malebné město Míšeň. Nad ním se do výše tyčí zámek Albrechtsburg, kde byla v roce 1710 založena první evropská porcelánová manufaktura. Samotný Albrechtsburg vznikl v 15. století a je považován za nejstarší německý zámek. Veřejnosti jsou přístupná všechna jeho podlaží.

Porcelán se ve městě začal vyrábět od roku 1708, kdy Johan Friedrich Böttger vynalezl recepturu. Inspiroval se porcelánem z daleké Číny, který byl tou dobou v Evropě velmi populární. Manufaktura byla začátkem roku 1860 přemístěna ze zámku dolů do města, do výrobních prostor Triebischtal, kde se nachází dodnes. Na návštěvníky tu čekají ukázkové dílny představující všechny jednotlivé fáze výroby slavného porcelánu.

V prvním patře budovy se také nachází muzeum porcelánu s chronologicky utříděnými exponáty. Dozvíte se tu například, že manufaktura pracuje s tajnou recepturou na 10 tisíc barevných odstínů a při práci využívá více než 700 tisíc forem. Na své si při prohlídce navíc přijdou i děti. Muzeum totiž nabízí hned dva prohlídkové okruhy s interaktivními prvky vytvořenými dětem na míru, které jsou zakončené získáním porcelánového pokladu.

Foto: Schloss Albrechtsburg, Schloss Moritzburg, -ls-

Lucie SlovákováC.O.T. media