cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

AČCKA: Končící platnost pasu se nevyplatí podceňovat

Zařazeno v
Outgoing

1.8.2017

Červencové prodeje dovolených ovládly především mimoevropské destinace jako je Turecko, Egypt, Tunisko či Spojené arabské emiráty (SAE). Dle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je právě u těchto zemí potřeba si dávat větší pozor na končící platnost pasu.

Červencové prodeje dovolených ovládly především mimoevropské destinace jako je Turecko, Egypt, Tunisko či Spojené arabské emiráty (SAE).

Jedním z problematických faktorů při cestách do zmíněných zemí může být nedostatečná minimální doba platnosti cestovního dokladu. Tu si mohou lidé ověřit u zastupitelského úřadu daného státu. Klienti cestovních kanceláří mají v tomto výhodu, že jsou o všech pasových a vízových požadavcích informováni prostřednictvím katalogové nabídky i v podrobných pokynech k zájezdu. Samotná platnost cestovního dokladu je však odpovědností každého klienta.

Doklady nezbytné pro vstup do cílové destinace i jejich požadovaná zbývající platnost se mohou výrazně lišit. Například Turecko požaduje minimální dobu platnosti cestovních dokladů 150 dní od data vstupu. Zatímco při cestách do Tuniska s cestovní kanceláří musí platnost pasu o 3 měsíce překračovat plánovanou dobu pobytu, v rámci individuálních cest do této země musí platnost pasu plánovanou dobu pobytu překračovat o 6 měsíců. Spojené arabské emiráty poté vyžadují minimální zbývající platnost v délce 6 měsíců.

Na končící platnost pasu by si lidé měli dávat větší pozor i z toho důvodu, že od loňského roku není možné získat nový pas na počkání. Nejkratší doba na vyřízení expresního pasu je 6 pracovních dnů. Tyto pasy však nově obsahují biometrické údaje a doba jejich platnosti se prodloužila na 10 let. Více by tak neměly nastávat situace, kdy ani urychlené získání pasu turistům neumožnilo návštěvu některé cílové destinace (např. Egypt, či právě SAE). Proti běžnému pasu si však turisté za expresní pas také výrazněji připlatí. Vydání běžného pasu ve lhůtě do 30 dnů vyjde na 600 korun, za rychlopas poté 4 tisíce korun. Expresní pas navíc není možné vyzvednout kdekoliv, ale pouze tam, kde bylo o jeho vydání zažádáno.

Vlastní cestovní doklad pro cesty do zahraničí od roku 2012 potřebují také děti (včetně novorozeňat). Zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů bylo zrušeno. Za běžný pas dítě zaplatí 100 korun, za pas ve zkrácené lhůtě 2 tisíce korun. Doba platnosti cestovního pasu i občanského průkazu je pro děti do 15 let stanovena na 5 let.

Zdroj: AČCKA

Foto: Shutterstock.com